Kontrata e re: pse Neuer ende heziton?! Kicker zbulon arsyen kryesore

19 Maj 2022
20:54
Telesport

E ardhmja e Manuel Neuer është ende e paqartë. Ndryshe nga Thomas Müller, i cili zgjati kontratën e tij në fillim të majit, kapiteni i FC Bayern, i cili është ende i lidhur deri në vitin 2023, nuk ka nënshkruar ende. Pse?

Ashtu si me Robert Lewandowski, agjenti i të cilit kërkoi një kontratë tre-vjeçare, çështja e Neuer ishte nëse ai do të kishte edhe një apo dy vite të tjera. Si portier, ai mund të luajë më gjatë me më pak tendosje fizike sesa kolegët e tij në fushë – gjithsesi duke pasur parasysh strukturën dhe formën e tij.

Megjithatë, si me Müller (me sukses) dhe Lewandowski (pa sukses), përgjegjësit te FCB duan vetëm të shtojnë një vit dhe pastaj ta zgjasin atë në mënyrë fleksibël deri në 2025 e në vazhdim, nëse ka kuptim – apo jo.

Por ka edhe pika të tjera që e bëjnë Neuerin të mendojë dhe ende të hezitojë. Për 36-vjeçarin është veçanërisht e rëndësishme se si do të duket skuadra e ardhshme. Ai dëshiron ta marrë sërish trofeun pas sezonit 2022/23 dhe të jetë konkurrues ndërkombëtar.

Për më tepër, Neuer i kushton rëndësi të madhe vazhdimit të partneritetit me Toni Tapalovic që filloi në vitin 2011. 41-vjeçari, i graduar zyrtarisht si asistent nga ish-trajneri Hansi Flick, do të jetë sërish trajner i portierëve këtë sezon.

Drejtuesit e FC Bayern janë të bindur se mund t’i thonë lamtumirë Neuerit me një marrëveshje që është e vlefshme deri në vitin 2024. Por Neuer nuk ndjen aspak presion në kohë dhe – kështu thuhet – madje mund të imagjinojë të shkojë në sezonin e ardhshëm pa një kontratë të zgjatur. Ai nuk dëshiron të shkaktojë bujë publike!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit