Luis Enrique i sinqertë: “Ishte vuajtje më e madhe se lindja e gruas…”

19 Shtator 2024
18:05

Paris Saint-Germain po i afrohej një fillimi zhgënjyes në sezonin e tyre në Champions League, kur Nuno Mendes (22 vjec) ndihmoi të shtynte Les Parisiens në fitoren kundër një FC Girona solide.

Në minutën e 90-të, krosi shpresëdhënës i mbrojtësit portugez në hapin e fundit u devijua pa dashje nga Alejandro Francés dhe rrëshqiti në duart e Paulo Gazzaniga. Ishte e mjaftueshme për të siguruar një fitore 1-0 në Parc des Princes dhe për të zgjatur fillimin fitues të sezonit të PSG-së në pesë ndeshje në të gjitha garat.

Goli ishte sigurisht fat për PSG-në, por për Luis Enrique, skuadra e tij kishte bërë mjaft për të fituar atë fat. “Kemi pasur 70% posedim të topit kundër një ekipi që zakonisht e ka topin dhe që mendoj se mund të kualifikohet në fazën tjetër të kompeticionit.

Më pëlqeu shumë pjesa jonë e dytë, ritmi teknik dhe fizik ishte shumë më i lartë se ai i Gironas dhe ne patëm dy ose tre raste për të shënuar. Girona e ndjeu atë.”

Megjithatë, trajneri pranoi se ai dhe skuadra e tij u detyruan të “vuanin” gjatë gjithë ndeshjes. “Kam vuajtur shumë gjatë kësaj ndeshjeje, më shumë se gjatë lindjes se gruas time…”.

Skuadra e Luis Enrique kthehet në Angli për përballjen e 1 tetorit
PSG do të ketë dy javë para daljes së tyre të radhës në Evropë ku kampionët francezë do të mbërrijnë në Londrën e Veriut për t’u përballur me Arsenalin. Klubi do të shpresojë për kujtime më të lumtura se hera e fundit në Angli kur u trondit nga një humbje 4-1.