Man City vs Arsenal: Guardiola kishte të drejtë, shikoni Arteta duke mos “festuar” golat kundër Topçinjve (PAMJET)

back button
27 Janar 2023
18:50
Telesport

Pep Guardiola sugjeroi që Mikel Arteta refuzoi të festonte golat e shënuar kundër Arsenalit gjatë kohës së tij në Manchester City. Arteta punoi si ndihmës menaxher i Guardiolës në Etihad Stadium për shumë vite përpara se të merrte punën e tij të parë në menaxhim si menaxher i Arsenalit.

Tani, të dy miqtë do të përballen kokë më kokë për titullin e Premier League këtë sezon. Por fillimisht, spanjollët do të takohen në fushë të premten në mbrëmje, ndërsa të dy skuadrat përballen në raundin e katërt të FA Cup. A ka Guardiola ndonjë ndjenjë të vështirë ndaj Artetës që e la atë në City për t’iu bashkuar Arsenalit? Jo, sepse ai e dinte gjithmonë dashurinë e Artetës për ish-klubin e tij, Arsenalin.

Në fakt, Arteta i donte aq shumë Topçinjtë, saqë do të refuzonte të festonte golat kundër tyre ndërsa punonte me Guardiolën te City. “Unë nuk jam një djalë që të them, ‘jo, duhet të qëndroni me mua’”, tha Guardiola të enjten. “Të gjithë kanë ëndrra. Ne ndjemë nëse një ekip mund t’i ofronte atij (mundësinë) për të qenë trajner, ai do të largohej.

“E di që ai shkoi te klubi i tij, skuadra për të cilën ëndërron. Ai është një mbështetës, për faktin se luajti atje, ai ishte kapiten atje. Ai e do klubin. Më kujtohet kur ishim bashkë këtu, kur shënonim gola, ai kërcente shumë dhe festonte – përveç një ekipi, Arsenalit.

“Njerëzit duhet të fluturojnë kur besojnë se është më e mira. Jeta është shumë e shkurtër. Kaloni kohë në një vend që besoni se ju përshtatet më mirë.” Epo, një video është shfaqur në faqen e Arsenalit në Reddit që tregon reagimin e Artetës në dy raste kur Man City shënoi kundër tyre.

REAGIMI I ARTETA PAS GOLAVE NDAJ ARSENAL – VIDEO

Reagimi i tij? Epo, kontrollojeni vetë. Guardiola kishte të drejtë – Arteta dukej se qëndronte gjithmonë në vendin e tij kur Man City shënoi kundër Arsenalit… Arteta pranoi se gjithmonë shpresonte se një ditë do ta rivalizonte Guardiolën për trofe. Por ai këmbëngul se kjo nuk do të ndryshojë miqësinë e tyre të ngushtë.

“Gjithmonë kam shpresuar se do të ishte kështu një ditë dhe kjo do të ndodhë këtë sezon”, tha Arteta. “Kjo nuk do të ndryshojë asnjë miqësi, momentet që kemi, sa të rëndësishme në jetën dhe profesionin tim. Të dy jemi të gatshëm të fitojmë dhe të mbrojmë klubet tona në mënyrën më të mirë të mundshme. Kështu ka qenë gjithmonë që nga dita e parë.

“Do të preferoja ta bëja me dikë tjetër, sepse dua më të mirën për të. Kur jeni duke sfiduar me dikë të tillë, diçka vjen në mes. Është një ndjenjë e çuditshme, por është ajo që është dhe kjo është sfida jonë.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit