Marotta shpjegon zgjedhjet e Contes dhe qetëson tifozët mbi rinovimin e Lautaro Martinez

21 Tetor 2020
21:15
Telesport

Para ndeshjes kundër Borussia Monchengladbach, drejtori i Interit Giuseppe Marotta foli për Sky Sport duke u ndalur te pozitiviteti i Hakimit, por edhe rinovimi i Lautaro Martinez dhe organika e ngjeshur me shumë futbollistë.

“Ne morëm komunikim nga UEFA për këtë përgjigje pas tamponëve që janë bërë 48 orë para ndeshjes. Dhe përgjigjja ishte pozitive ndaj Hakimit”.

Lautaro jashtë?
“Ky është një sezon anormal, si ai që sapo ka përfunduar. Përtej kësaj shpate të Damocles, e cila është Covid, ne gjithashtu kemi një shtrydhje të angazhimeve zyrtare dhe kjo e bën trajnerin të mendojë për përdorimin e lojtarëve. Pas një ndeshje kampionati, pasi lojtarët u janë përgjigjur thirrjeve kërkuese, është normale që ka ndryshime “.

Rinovimi?
“Nuk ka nxitim, me Lautaro marrëdhënia është e shkëlqyer dhe herët a vonë do të përballemi me atë që sigurisht nuk është një problem”.

Zgjerimi i organikës?
“Unë them që ne kemi krijuar një protokoll shumë të rreptë vetëm për t’u përpjekur të arrijmë në përfundimin e këtij turneu. Ky protokoll parashikon që duhet të luhen deri në një numër prej 10 pozitivësh, këtu që zgjerimi i skuadrës mund të favorizojë një situatë më mirë se sot sepse mos të harrojmë se futbolli është gjithashtu argëtim”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit