Mirante “u kalit” te Sorrento para Milanit: U stërvit te ne me përulësi të jashtëzakonshme

14 Tetor 2021
9:06
Alfred Lleshi

Nga Castellammare di Stabia deri në Sorrento është pak a shumë 18 kilometra me makinë, disa prej të cilave me pamje nga deti. Të qenit kaq pranë shtëpisë ka avantazhet e saj, logjistike dhe simbolike. Gjatë rrugëtimit që e çoi çdo ditë në stërvitje, në “Stadio Italia”, Antonio Mirante do të ketë riorganizuar idetë e tij, duke pritur mundësinë e duhur për t’u kthyer në fushë.

Me fillimin zyrtar të aventurës së tij të re të futbollit te Milani, portieri 38-vjeçar ka mbyllur një nga kapitujt më intensiv të karrierës së tij. Kjo karrierë nuk përbëhet nga ndeshjet në Ligën e Kampionëve, por nga përulësia dhe dëshira për shpagim.

“Në muajt e fundit Antonio është stërvitur me ne, duke treguar një profesionalizëm dhe përulësi të jashtëzakonshme”, – thuhet në një postim, në profilin e klubit në Instagram. Pasi i skadoi kontrata me Romën, Mirante u kthye pranë shtëpisë, në Sorrento, për të rifilluar përgatitjet, ndërsa priste një telefonatë, e cila mbërriti ditët e fundit: “Trajneri ynë, Nando Ulliano, dhe portierët Volzone, Strino dhe Del Sorbo ishin në gjendje të vlerësonin jo vetëm aftësitë teknike, por mbi të gjitha aspektin njerëzor”.

Një zgjedhje romantike, që e ktheu atë në kohë: në mesin e viteve 90-të, kur Mirante, një djalë i vogël, hyri në skuadrat e të rinjve të ekipit të Campania, para se të kalonte te Juventusi. “Antonio ishte njëri prej nesh në të gjitha aspektet. Ai ndoqi ndeshjet nga tribunat e stadiumit italian dhe dha këshilla të vlefshme për kolegët e tij të rinj. Ne jemi të lumtur për të dhe i urojmë suksese të mëdha me kuqezinjtë!”, – është urimi i klubit të origjinës.

Ai nuk e ndërpreu stërvitjen atje ku filloi karrierën. Dhe prej andej bëri gjithçka që ishte e mundur për të qenë gati dhe për të shkuar në një destinacion të ri, special, ku gjithçka mund të fillojë përsëri. Pa harruar rrënjët…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit