Mision 2023 për Maldini-n, por sulmuesi i së ardhmes ka një kosto të lartë

22 Shtator 2022
19:43
Denis Hakanaj
back button

Milan-i kampion i Italisë e ka rifilluar këtë sezon me ambicie të rinovuar. Një fillim i mbarë i sezonit për kuqezinjtë, pavarësisht humbjes në shtëpi ndaj Napoli-t që kushton për momentin kryesimin në renditje, në një ndeshje ku skuadra e Piolit nuk e ka merituar disfatën.

Paraqitje të mira në kampionat dhe gjithashtu në Europë, ku dy ndeshjet e para në Champions u fituan katër pikë, në pritje të sfidës së dyfishtë kundër Chelsea-t. Skuadra po konfirmon potencial të shkëlqyer, edhe të rinovuar në disa elementë.

Një rinovim që do të duhet të vazhdojë edhe në të ardhmen, duke ruajtur, edhe me pronarët e rinj të njëjtën vijë pune të së shkuarës së afërt. Me sulmin në mendje në funksion të vitit 2023. Një super Giroud po udhëheq vijën e parë të Milan-it, por francezi do të jetë 37 vjeç në fund të sezonit.

Dhe Ibrahimovic me shumë gjasa do të thotë lamtumirë. Kjo është arsyeja pse kuqezinjtë duhet të mendojmë për hapat e ardhshëm që tani. Por Maldini duket se i ka të qarta idetë.

Nëse një investim i konsiderueshëm për sulmuesin e së nesërmes është shtyrë, për të drejtuar një pjesë të madhe të buxhetit menjëherë te De Ketelaere, në verë skenarët do të jenë të ndryshëm. Dhe mbi të gjitha është një emër që ngacmon drejtuesit.

Sipas Tuttosport, në fakt, rritja e Hojlund po monitorohet me kujdes. Sulmuesi danez ishte propozuar nga disa ndërmjetës te Milan-i, përpara se të përfundonte tek Atalanta, me të cilin e nisi me një gol dhe një asist në katër paraqitje.

19-vjeçari pëlqehet shumë dhe Djalli mund të kërkojë ta marrë qershorin e ardhshëm, edhe nëse çmimi tashmë është shumë i lartë dhe arrin 40 milionë euro. Një tjetër profil në pikëpyetje është ai i një të riu që po ia bën shumë mirë, 22-vjeçarit ganez Mohammed Kudus.

Shtatë gola në 10 ndeshje gjithsej me Ajax-in deri tani. Në të dyja rastet, nuk do të jetë e lehtë për t’i marrë nga skuadrat e tyre aktuale, por profili i një sulmuesi do të jetë objektivi kryesor i kuqezinjve verën e ardhshme.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit