“Misioni im te Milani” Pioli zbulon objektivat! “Kampionat ndryshe, por mos thoni Serie A nuk bën”

22 Shtator 2022
21:05
Telesport
back button

Stefano Pioli, i pranishëm në Coverciano, sot mori çmimin “Nereo Rocco per lo sport” dhe me pas pati nje bisede edhe me gazetaret e pranishem duke u ndalur te kontrata e tij, Serie A dhe Champions League.

“Unë te Milan ndihem si në shtëpinë time dhe kur dikush ndihet si në shtëpi nuk do të donte të merrte në konsideratë asgjë tjetër – shpjegoi trajneri kuqezi –. Kemi ende shumë gjëra për të bërë, por nuk jam absolutisht i shqetësuar për kontratën time apo për të ardhmen time”.

Për sezonin: “Po mundohemi të përmirësojmë më tej nivelin tonë. Mendoj se po bëjmë mirë, por vështirësitë në ligë janë evidente, në kuptimin që është një kampionat i nivelit te larte me shumë skuadra të forta që do të luftojnë deri në fund”.

Një sezon i veçantë për shkak të Kupës së Botës që do ta ndajë atë në dysh. “Që do të jetë një kampionat anomal kjo është evidente dhe ne do të duhet t’i menaxhojmë mirë lojtarët që shkojnë në Botëror. Është një kampionat që do të na shohë shumë të zënë nga tetori deri më 13 nëntor, te qëndrojme në pozitat e para do të jetë një objektiv jo vetëm për Milanin, por për të gjitha skuadrat që duan të fitojnë kampionatin.

Për dy muajt e ardhshëm duhet të përpiqemi të luajmë mirë sic e ben Milani dhe të fitojmë shumë ndeshje.” Trajneri është kthyer për të folur për Milan-Napoli. “Unë kuptoj shumë gjëra. Si gjithmonë, ne i vlerësojmë paraqitjet tona me shumë kujdes. Performanca jonë ishte e një niveli të lartë, por fakti që nuk arritëm të arrijmë një rezultat pozitiv do të thotë se në disa situata mund dhe duhet të bëjmë më shumë.”

“Ne kemi një nivel të lartë, jemi një skuadër e fortë, kam fatin të stërvis një grup fantastik. Ne kemi aftësinë për të testuar veten, edhe në Champions League. Unë ende besoj se nuk ka aq shumë ndryshim për të luajtur kaq mirë në Ligën e Kampionëve, Itali apo në Europë! Dhe unë ende mendoj se nuk është e vërtetë që futbolli italian nuk është gati që të përpiqet të garojë edhe në kompeticionet europiane – vazhdoi Pioli –

Duhet të luash mirë futboll, atëherë është e qartë se Liga e Kampionëve kërkon një nivel cilësie dhe me një ritëm shumë të lartë. Dy përballjet e ardhshme direkte me Chelsean do të jenë ndeshje shumë kërkuese, por nëse mbajmë nivelet tona do të kemi një shans të mirë për të marrë një rezultat pozitiv.”

Për ndeshjet e radhës “I kuptoj pritshmëritë, por ndeshja më e vështirë do të jetë ajo e Empolit, për arsye të ndryshme. Nuk i vendos duart përpara por do të arrijmë nga një ndalesë ku do të takoj lojtarët vetëm dy ditë përpara ndeshjes jashtë fushe në Empoli. Do të jetë një ndeshje shumë delikate, është e qartë se vemendja eshte te ndeshjet ndaj Chelsea-t dhe Juventusit”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit