Nagelsmann donte t’i shpjegonte Lewandowskit punën e qendërsulmuesit: sherr në stërvitje! Zbulohen prapaskenat

9 Qershor 2022
17:00
Telesport

Historia mes Robert Lewandowskit dhe Bayern Munichut ka marrë fund. Sulmuesi polak ka shprehur publikisht gatishmërinë e tij për t’u larguar nga klubi gjerman, por drejtuesit e lartë kanë bërë të ditur se për momentin nuk ka asnjë mundësi që ai të largohet para përfundimit të kontratës. Përveç nëse bëhet një ofertë e rëndësishme.

Polaku dhe agjenti i tij, pas thashethemeve të përhapura nga klubi bavarez, filluan një mbrojtje mjaft të ashpër me zbulimin e dështimit për të ofruar rinovim dhe planin e klubit kampion gjerman për të sjellë Erling Haaland në Allianz Arena për të hequr qafe Lewy.

Është e qartë se ne nuk e dimë se cila nga dy këmbanat është e vërtetë dhe niveli i debatit po rritet çdo ditë. Megjithatë, ka një ndjenjë që vjen nga larg. Ndër gjërat që do ta kishin shtyrë Lewandowski të kërkonte publikisht të largohej do të ishte edhe marrëdhënia e tij me trajnerin Julian Nagelsmann.

Trajneri i ri gjerman do të ishte fokusuar disa herë në situata taktike në fazën e sulmit dhe do t’i kishte treguar vazhdimisht polakit se cilat pozicione të merrte me rastin e krosimeve për të shkuar në rrjetë. Numri 9 nuk i mori mirë këto qëndrime.

Sipas asaj që ka zbuluar gazeta gjermane TZ, në një rast ai ka shfaqur mosmarrëveshjen e tij me Nagelsmann në terren dhe në mënyrë mjaft të irrituar është përgjigjur se nuk ka shënuar 41 gola në një sezon.

Marrëdhënia mes të dyve ishte përshkruar shpesh si e pasigurt, pasi Lewandowski la të kuptohet për zhgënjimet për taktikat e Nagelsmann, por, pavarësisht kësaj, ai shënoi 50 gola në 46 ndeshje këtë vit:

“Nuk ishte e lehtë për mua te Bayern. Situata për një gol ose një vend në fushë. Kur luan me lojtarë sulmues dhe kundërshtarët janë shumë në mbrojtje, nuk është e lehtë për një sulmues”.

Magjia tetëvjeçare e Robert Lewandowskit në Allianz Arena duket se ka pushuar dhe kapiteni i Polonisë tha pak ditë më parë: “Diçka ka vdekur brenda meje”. Ai ka një vit të mbetur në kontratën e tij dhe emri i tij është lidhur me Barcelonën dhe Chelsean, por, të paktën tani për tani, janë vetëm thashetheme. Sulmuesi polak është shumë i sigurt se do të “bëjë një marrëveshje” me Bayernin për t’u larguar dhe ka lënë të kuptohet se është gati për diçka të re.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit