Ndizet aksi Milano-Barcelona: gjashtë lojtarë në operacion

1 Prill 2023
16:29
Denis Hakanaj
back button

Shkëmbimet si një burim i rëndësishëm lëvizjeje në merkato. Sesionet e fundit kanë qenë të qarta, duke shkuar në drejtimin e përgjithshëm të kursimeve, të paktën në kartat e kreditit, me parametra zero, kredi me kusht dhe padyshim shkëmbime.

Në shtëpinë e Barcelona-s, pas dështimit europian mes eliminimit nga Champions League dhe nga Europa League, po mendojnë për lëvizjet e radhës. Ndër mendimet kryesore është padyshim rikthimi i Lionel Messi-t.

Zëvendëspresidenti i katalanasve konfirmoi kontaktet, duket se ka një klimë besimi tek drejtuesit, edhe nëse do të nevojitet edhe një hap i rëndësishëm i argjentinasit mbi të gjitha. Por pritja për rinovimin me PSG-në sugjeron këtë drejtim.

Ndërkohë, Barcelona mbetet një klub në vështirësi, e cila nuk mund të përballojë fluturimet e fantazisë sidomos për blerjet e yjeve. Për këtë arsye, një nga zgjidhjet është ajo e shkëmbimeve. Skuadra katalanase ka shumë lojtarë, duke llogaritur edhe ata që do të kthehen nga huazimet e tyre në verë.

Drejtori sportiv Alemany ka njoftuar tashmë se nuk do të jetë e mundur të bëhen goditje të mëdha. Në Spanjë raportojnë se ka shkëmbime për t’u ofruar Atletico Madrid-it dhe Inter-it.

Barcelona do të synojë të fitojë para dhe të përdorë lojtarët që nuk janë në projekt si pjesë këmbimi. Dhe nuk janë të paktë. Siç raporton Sport, blaugranat kanë vendosur kontakte që nga janari duke pasur parasysh interesimin e zikaltërve për Kessie. Sipas raportimeve, afrikani do të qëndrojë në Camp Nou, por në çdo rast Inter-i mund të interesohet për lojtarë të tjerë.

Lojtarët në fjalë do të ishin Umtiti, Nico, Eric Garcia dhe Ferran Torres, me Marottën që do të mendonte veçanërisht për Jordi Alba. Megjithatë, është e vështirë të mendohet, shkruajnë ata në Spanjë, për këtë transferim edhe sepse Inter-i nuk ka ndërmend të shpenzojë para për transferime.

Por zikaltrit do të donin lëvizje për shkëmbime, pak si Barcelona, ​​me Brozovic ndër të dyshuarit kryesorë për t’u larguar. Dhe në letër këta janë lojtarë potencialisht interesantë për të dyja skuadrat.

Nga ana tjetër, me Atletico Madrid, Barcelona po flet për Yannick Carrasco, për të cilin katalanasit tashmë kanë një opsion prej 15 milionësh. Por, siç u përmend, Barça nuk mund të shpenzojë për transferime dhe për këtë arsye do ta merrte atë vetëm me kosto zero ose përmes shkëmbimeve.

Colchoneros kishin menduar për Dest në të kaluarën dhe i pëlqente edhe Ferran Torres, por vlerësimi i sulmuesit është shumë i lartë. Pastaj sigurisht, të gjithë lojtarët duhet të pranojnë destinacionet përkatëse të propozuara. Jo një gjë e lehtë.

Fakti mbetet se Barcelona synon para së gjithash të shesë dhe të mbledhë para. Shkëmbimet do të ishin një alternativë. E njëjta gjë vlen edhe për Inter-in, që sipas gazetës spanjolle mes të gjithë emrave mund të interesohej mbi të gjitha për Umtiti, tani te Lecce.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit