“Nuk ka më asnjë dyshim”, Ancelotti zgjedh fituesin e Topit të Artë: Ai e meriton

2 Qershor 2024
16:00

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, ka deklaruar se Vinicius Junior, i cili ishte jetik për triumfin e ekipit të tij në Champions League më herët këtë të shtunë, duhet të fitojë çmimin e Topit të Artë 2024.

Vinicius, 23 vjeç, e përfundoi sezonin e tij 2023-24 me sukses, duke shënuar golin e dytë të Los Blancos në fitoren e tyre 2-0 në finalen e Champions League ndaj Borussia Dortmund.

Para golit të tij në minutën e 83-të, Dani Carvajal shënoi golin që zhbllokoi ndeshjen në minutën e 74-të.

Pas përfundimit të takimit të Champions League në Wembley, Ancelotti deklaroi se superylli brazilian e meriton Topin e Artë këtë vit.

Ai tha: “Vini e meriton Topin e Artë. Nuk kam asnjë dyshim”.

Vinicius, i cili u largua nga Flamengo për t’u bashkuar me Los Merengues për 45 milionë euro në verën e vitit 2018, shënoi 24 gola në 39 ndeshje në të gjitha kompeticionet këtë sezon. Ai gjithashtu dha 11 asiste.

Nëse Vinicius arrin të ndihmojë Brazilin të ngrejë trofeun e Kupës së Amerikës këtë verë, ai mund të fitojë çmimin e tij të parë për Topin e Artë. Ai do të mundte lojtarë si Jude Bellingham, Toni Kroos, Kylian Mbappe dhe Harry Kane.