“Nuk më zë ende vendi… E di që pas Ronaldos gjithçka ndryshoi por..” Allegri komenton sezonin

1 Maj 2022
16:09
Telesport

Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, komentoi në mikrofonat e ‘Sky’ fitoren 2-1 të arritur pasditen e sotme në Allianz Stadium kundër Venezias: “Le të fillojmë me gjërat që më pëlqyen më shumë. Ishte një fillim i mirë, një qasje e mirë ndaj lojës, gjuajtëm disa herë në portë, gjetëm golin menjëherë.

Pastaj pas golit u ulëm pak dhe tashmë në pjesën e parë dhamë dy-tre raste për t’u zhvilluar. Në pjesën e dytë goli ishte në ajër. Ne e patëm menjëherë dhe pastaj ishim të mirë dhe gjithashtu me fat që shënuam golin e dytë nga një goditje këndi, menjëherë më pas, përndryshe do të bëhej e vështirë.

Gjetëm një Venezia të mirë, mund të kishim bërë më mirë, absolutisht, por kanë kaluar tre muaj se ne luajmë gjithmonë me të njëjtët. Ju u jepni atyre pushim për një ose dy ditë, por më pas duhet të dilni në fushë dhe të vraponi, të luani. Pastaj presionet janë të larta, hyrja në top katërshe do të jetë një rezultat i shkëlqyer. “.

A do të shohim më shumë lojtarë të rinj në ekipin e parë nga sezoni i ardhshëm? A do të shohim Miretti të tjerë në këtë finale? “Tani nuk e di nëse do të shohim të tjerë nga tani deri në fund të sezonit, por ndërkohë Akè ka luajtur tashmë, Miretti ka luajtur. Te Juventus nuk është e lehtë. Ka edhe nga ata që kanë karakteristika për të luajtur menjëherë dhe nga ata që duhet të ndjekin një rrugë tjetër për t’u rikthyer.

Por mendoj se kemi edhe lojtarë në ekipin e parë që kanë nevojë për përvojë.Skuadra ka mundësi të përmirësohemi. Këtë vit kemi bërë disa gjëra të mira, ka lojtarë që mund të përmirësohen vetëm në aspektin e qetësisë në lojën e topit. lehtë. Miretti është një prej tyre”.

Folët për keqardhje për këtë sezon, me kë ke qenë më i inatosur? “Me veten time, për të arritur në situata të caktuara duhet të bësh pasime. Është e kotë të përsërisim lamtumirën e Ronaldos, kemi humbur shumë lojtarë në një nivel traumatik dhe ai na penalizoi. Duke reflektuar pas ndeshjes, nëse jemi në këtë pozicion unë them se çdo e keqe nuk vjen në dëm. Le të shohim gjërat pozitive.”

Si e gjykoni ndeshjen e Vllahovic? “Ka bërë gjëra të mira, flas me të dhe i them që duhet të qëndrojë i qetë, gjithmonë dëshiron ta teprojë. Ai është i zoti në shënimin e golave ​​dhe në fakt ka një mesatare të mirë, është një pikë referimi. Të gjithë ata që kanë eksperiencë duhet të gjejnë ekuilibrin. Juve është ndryshe nga Fiorentina, por ai po i reziston presionit”.

Kush do ta fitojë Scudetton? “Nuk po e them, Milani është ish-skuadra ime, Interi është aty, nuk po them asgjë, por ka një favorit”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit