(PAMJET) Vinicius shpik një driblim djallëzor, e pa në FIFA 23: kundërshtarët e çorientuar

6 Tetor 2022
22:52
Telesport

Një rritje eksponenciale për Vinicius, gjithnjë e më shumë një pikë referimi për Real Madridin e Carlo Ancelottit. Talenti dhe aftësitë teknike të klasit brazilian 2000 nuk janë vënë kurrë në pikëpyetje, edhe nëse tashmë vetëdija për mjetet e tyre dhe disiplina më e madhe taktike e kanë bërë atë të bëjë një hap të rëndësishëm cilësor. N

umrat e kësaj pjese të parë të sezonit e konfirmojnë këtë, me ish-anësorin e majtë Santos që mund të jetë një nga protagonistët e shpallur të Botërorit të ardhshëm. Paraqitja e fundit e shënuar ishte ajo në ndeshjen e Champions League kundër Shakhtar Donetsk, ku shënoi golin e dytë spanjoll, i cili rezultoi vendimtar për suksesin pas hapjes së bashkëkombasit të tij dhe “binjakut” Rodrygo.

Prandaj vetëm duartrokitje për talentin e ri që ditët e fundit u rrit nga Antonio Cassano në kuadër të një fjalimi për Leaon, i konsideruar jo vendimtar në nivele të larta si Vinicius.

Një nga aspektet e rritjes së sulmuesit sigurisht që lidhet edhe me funksionalitetin në fushë. Vinicius ka hequr tendencën për të luajtur tepër, për ta bërë veten më të dobishëm për ekipin. Kjo nuk do të thotë se lojtari heq dorë nga numrat e cirkut ose spektaklit dhe ai i ka treguar në ndeshjen e Champions League. Numri 20 i Real Madridit në fakt dehu lojtarët kundërshtarë me një perlë të vërtetë.

Për t’u futur në  mes dy kundërshtarëve, Vinicius bëri atë që përkufizohet si “elastike”, që është loja në të cilën topi duket se është ngjitur në këmbë dhe që përfshin një ndryshim të shpejtë drejtimi. E gjithë kjo, megjithatë, përkundrazi, me sferën e drejtuar më pas nga jashtë dhe për rrjedhojë me një vështirësi më të madhe se ajo e bërë të famshëm nga lojtarë si Ronaldo dhe Ronaldinho.

Në këtë mënyrë ylli i Realit më pas u lirua për goditjen, duke lënë kundërshtarët e tij të hutuar dhe duke krijuar një mundësi për ekipin e tij për të demonstruar se si tani numrat e tij synojnë të krijojnë rreziqe.

Dhe në rrjetet sociale fansat janë çmendur, edhe sepse kjo lojë dukej e denjë për videolojën FIFA 23 ku quhet “reverse elastic” ose “reverse elastic”. Në fakt komentet kane qene ne kete drejtim…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit