Para 1 viti, ish-lojtari i Milanit ia raportoi Maldinit! Aty nisi sulmi për Charles de Ketelaere. Ajo telefonatë…

31 Korrik 2022
17:30
Telesport

De Ketelaere-Milan, nje telenovele me fund te lumtur per tifozet e Milanit. Pritet neser ne Milano per vizitat mjekesore dhe me pas do te jete ne dispozicion te Stefano Piolit. Por, si erdhem ne kete pike?

HLN, gazeta sportive belge, ka rindërtuar negociatat mes Milanit dhe Club Bruges për Charles De Ketelaere. Sipas gazetarvee belgë, kontaktet e para me lojtarin do të raportohen për një vit më parë (gusht 2021), kur ish-futbollisti i kuqezinjve dhe tani vëzhgues Dario Simic e kishte pikasur nga afër djalin.

Menjehere, telefonata dhe raportimi tek drejtuesit e klubit kuqezi dhe miku i tij Paolo Maldini. Jo vetëm Milan, megjithatë: PSG gjithashtu kishte mare raportimet e para per Charles De Ketelaere, duke dërguar një seri vëzhguesish në ndeshjet e tij.

Në muajt në vijim vëzhgimet vazhduan dhe Milani u bind gjithnjë e më shumë për cilësitë e lojtarit dhe për mirësinë që investimi i tij do t’i ofronte Stefano Piolit, aq sa, para qershorit, Paolo Maldini ndërhyri personalisht duke e pyetur lojtarin dhe agjentin e tij.

“Deshiron te vish te Milani dhe te jesh brenda projektit teknik qe kemi ndertuar dhe shkon ne rritje?”  De Ketelaere pranon dhe refuzon oferten ekonomike dyfish te Leeds United qe nga ana tjeter kishte mbyllur me kohe me Club Brugge per 37 mln euro bashke me bonuse.

Pjesa tjetër dihet: një muaj negociatash dhe në fund tymi i bardhë. De Ketelaere do të arrijë te Milani për 32 milionë euro plus bonuse plus një përqindje në rishitjen e ardhshme. Milani ka gati kontraten per 5 vite.

Fillimisht do te fitoje rreth 2.2 mln euro ne sezon por do te jene ne rritje dhe mund te preke edhe 3.2 mln euro ne dy vitet e fundit te kontrates. Gati fanela me numer “90” per te, ashtu si edhe te Brugge.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit