Peceta që ndryshoi jetën e Lionel Messi-t shitet për një shumë të çmendur në ankand

18 Maj 2024
15:28
Denis Hakanaj
back button

Peceta e famshme që vulosi lëvizjen e Lionel Messit në Barcelonë kur ai ishte adoleshent, ka dalë në ankand për qindra mijëra sterlina.

Messi nënshkroi për skuadrën e Camp Nou kur ishte vetëm 13 vjeç, duke u zhvendosur nga Argjentina e tij në Spanjë dhe duke iu bashkuar akademisë së famshme të klubit La Masia.

Pjesa tjetër, siç thuhet, është histori – pasi bëri debutimin e tij jo shumë kohë pasi mbushi 16 vjeç në 2004, Messi vazhdoi të shënonte 672 gola në 778 ndeshje për klubin.

Gjatë kohës së tij në Barcelonë deri në largimin e tij në vitin 2021, Messi fitoi shtatë nga tetë Topat e Artë dhe shumë trofe me skuadrën e Camp Nou.

Messi fitoi La Ligën 10 herë dhe gjithashtu fitoi katër tituj të Champions-it me Barçën, përpara se të largohej në Paris Saint-Germain në 2021.

Messi fitoi dy tituj të Ligue 1 në kryeqytetin francez, dhe tani në moshën 36-vjeçare është transferuar te skuadra e MLS-së, Inter Miami, ku ka fituar Kupën e Ligës 2023.

Për më tepër, me Argjentinën ai u bë fitues i Kupës së Botës në vitin 2022 pas fitores ndaj francezëve në finale, vetëm një vit pasi fitoi titullin e Kupës së Amerikës 2021.

Historia se si Messi iu bashkua Barcelonës është e njohur mirë, pasi ajo u vulos në një pecetë në dhjetor të vitit 2000.

Në pecetë thuhet: “Në Barcelonë, më 14 dhjetor 2000 dhe në praninë e zotërinjve Minguella dhe Horacio, Carles Rexach, drejtori sportiv i FC Barcelona, ​​pranon, nën përgjegjësinë e tij dhe pavarësisht nga çdo opinion kundërshtues, të nënshkruajë me lojtarin Lionel Messi, me kusht që të respektohen shumat për të cilat është rënë dakord”.

Dhe ajo pecetë, e ofruar për Bonhams në emër të agjentit argjentinas, Horacio Gaggioli, tani është shitur për një 762,000 £.

Ankandi u zhvillua në internet nga 8 maji deri më 17 maj.

Ian Ehling, shefi i “Fine Books and Manuscripts at Bonhams New York”, tha: “Që kur u njoftua për herë të parë shitja, tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare dhe fansat në të gjithë botën e kanë pritur këtë ditë.

“Çfarë rezultati i mrekullueshëm për një nga artikujt më emocionues që kam trajtuar ndonjëherë.

“Po, është një pecetë letre, por është peceta e famshme që ishte në fillimet e karrierës së Lionel Messit.

“Ajo ndryshoi jetën e Messit, të ardhmen e Barcelona-s, ​​dhe ishte e rëndësishme në dhënien e disa prej momenteve më të lavdishme të futbollit për miliarda tifozë anembanë globit”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit