Pep rinovoi me City-n, por verën e kaluar ishte gati të jepte dorëheqjen: prapaskena e bujshme

23 Nëntor 2022
16:46
Denis Hakanaj
back button

Pak muaj më parë, Pep Guardiola i kishte trembur të gjithë: fakti që rivali i tij Jurgen Klopp kishte rinovuar kontratën me Liverpool-in, nuk do të thoshte domosdoshmërish se edhe ai do të kishte zgjatur marrëdhënien me Manchester City-n.

Skadimi i marrëveshjes, qershor 2023, nuk i linte aspak të qetë tifozët e Qytetarëve, por tani mund të lehtësohen. Katalanasi në fakt ka vendosur të nënshkruajë marrëveshjen e re, e cila do ta mbajë në Etihad deri në vitin 2025.

Një vendim që, shpjegoi vetë tekniku, do të ishte miratuar edhe… nga mjeshtri i tij i madh Johan Cruijff. Dhe të mendosh se në verën e vitit të kaluar ekzistonte rreziku i një prishjeje vërtetë të bujshme…

Gjithçka për shkak të… Cristiano Ronaldo-s. Këtë e ka shpjeguar TheAthletic, që pak orë para njoftimit zyrtar të qytetit kishte parashikuar tashmë rinovimin e Guardiolës. Në përshkrimin e hapave që çuan te rinovimi, megjithatë, media britanike citoi disa burime brenda klubit të cilët rrëfenin një skenar që mund të ndodhte seriozisht në verën e 2021: dorëheqja e Pep.

Në atë merkato, CR7 kishte vendosur të largohej nga Juventus-i dhe për një kohë me të vërtetë dukej se destinacioni i tij ishte vërtet Mançesteri, por në anën e City-t. Diçka që do të kishte përfaqësuar një tradhti për të kaluarën e portugezit dhe marrëdhënien e tij me Sir Alex Ferguson, por që mund të krijonte pasoja sizmike, për të mos thënë më shumë, edhe për Etihad.

Burimet e cituara nga The Athletic shpjegojnë se në rast se Ronaldo do t’i bashkohej klubit në pronësi të fondit sovran të pasurisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, Guardiola do të kishte dhënë dorëheqjen. Nuk është e qartë nëse çështja lidhej drejtpërdrejt me portugezin, i cili ndoshta nuk do të ishte përshtatur mirë në lojën e Pep.

Ka të ngjarë që për katalanasin fakti që të injorohej nga drejtuesit e klubit në marrjen e vendimit do të kishte qenë i papranueshëm. Në çdo rast, komentojnë nga brenda klubit, trajneri ishte gati të largohej nga ardhja e CR7.

Një ardhje që nuk u realizua, megjithatë, me ndihmën e kushërinjve të United që e rikthyen në Old Trafford. Por mes rinovimit të Guardiola-s dhe asaj se si shkuan gjërat mes Djajve të Kuq dhe pesë herë fituesit të Topit të Artë, padyshim mund të thuhet se gjërat kanë shkuar shumë  mirë për City-n në këtë mënyrë…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit