“Plasi bomba atomike! Super League është Lufta e Tretë Botërore”… Danimarka dhe Gladbah kërkojnë kokën e 12 klubeve

19 Prill 2021
19:12
Telesport

Zbigniew Boniek, ish-futbollist i Juventusit dhe Romës që sot kryeson Shoqatën Polake të Futbollit, sulmoi me forcë krijimin e Superligës: “Le të jemi realistë, Lufta e Tretë Botërore po vjen, edhe nëse këtë herë është futboll.

Bomba atomike tashmë ka shpërthyer, besimi te autoritetet e futbollit është dëmtuar seriozisht dhe do të jetë e vështirë për të rindërtuar një mjedis të mirë”.

Këto ishin deklaratat e tij shumë të rënda raportuar nga As.com.

Reagimet vazhdojnë të mbërrijnë në lajmet e lindjes së SuperLeague.

Borussia Mönchengladbach po rreshtohet gjithashtu kundër klubeve që kanë bërë këtë ndarje historike, duke kërkuar masa shembullore: “Është një garë për skuadra super të pasura, të cilat rrezikojnë stabilitetin e sistemit të futbollit.

Ky është një sulm ndaj garave të UEFA-s. Por gjithashtu për të ato kombëtare. Është cinike dhe hipokrite ta kalosh këtë hap si një lajm të mirë për futbollin, për atë që duan tifozët.

Ne jemi krenar që të gjitha klubet gjermane kanë kundërshtuar dhe do të luftojmë për të siguruar që të gjitha klubet e përfshira të dëbohen nga të gjitha konkurset kombëtare dhe ndërkombëtare”.

Jesper Møller, president i Shoqatës Daneze të Futbollit, komentoi për DR Sport se ai pret një “largim” nga Liga e Kampionëve në vazhdim për ekipet që janë bashkuar në projektin e SuperLeagës: “Real Madrid, Manchester City dhe Chelsea duhet të përjashtohen dhe unë pres që kjo të ndodhë deri të premten.

Pastaj duhet të kuptojmë se si ta përfundojmë Ligën e Kampionëve. Do të ketë një takim të jashtëzakonshëm të komitetit ekzekutiv të premten. Unë pres që 12 klubet të përjashtohen nga gara”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit