Portieri i Kosovës kthehet hero, i jep Luganos fitoren në Conference League duke pritur dy penallti (VIDEO)

25 Tetor 2024
0:26

Lugano duhet të mbajë 3 pikët e fituara në Mladá Boleslav. Po, sepse në raundin e dytë të Ligës së Konferencës – në Çeki – erdhi një fitore rrëqethëse. Një fitore e shëmtuar gjithashtu.

Përfundoi 1-0 për bardhezinjtë, falë golit të shënuar nga Steffen në minutën e 38-të. Tashmë në pjesën e parë skuadra e Mattia Croci-Torti nuk kishte magjepsur. Përkundrazi. Heroi i ndeshjes në fakt doli të ishte Amir Saipi. Portieri i Luganos dhe Kosoves bëri diferencën në minutën e 78-të dhe të 80-të, kur Mladá Boleslav mundi të godiste edhe dy penallti, falë një faulli naiv të Hajdarit.

Portieri i Kosoves ndaloi tentativën e parë të Vydrës, por hyrja e hershme e Doumbias në zonë prishi gjithçka. Përpjekja e dytë dhe – vërtet – mrekullia e dytë e Saipit.

VIDEO E PRITJEVE

Amir Saipi ka lindur më 8 korrik 2000 në Zvicër, por përfaqëson Kosovën në nivel ndërkombëtar. Më 29 shtator 2024 Saipi ka vendosur të përfaqësojë Kosovën në nivel ndërkombëtar. Pesë ditë më vonë, ai zyrtarizon vendimin dhe pranon thirrjen e tyre për ndeshjet e UEFA Nations League 2024–25 kundër Lituanisë dhe Qipros.

Debutimi i tij me Kosovën erdhi më 12 tetor në ndeshjen e UEFA Nations League 2024–25 kundër Lituanisë pasi u emërua në formacionin fillestar.