PSG dëshiron ta shesë Neymar menjëherë: Al-Khelaïfi i gatshëm t’i paguajë rrogën për ta larguar!

28 Qershor 2022
20:00
Telesport

Historia mes PSG-së dhe Neymar duket se ka arritur në fund. Sipas gazetës spanjolle El País, burime “të afërta me Nasser Al-Khelaïfi”, president i klubit francez, zbuluan se drejtuesit i kishin komunikuar tashmë brazilianit dëshirën për ta shitur atë në këtë dritare merkato.

Numri një i klubit parizian, përveç rolit të ri të Kylian Mbappe-së pas rinovimit, ka vendosur që dëshiron të vendosë shumë më tepër disiplinë te lojtarët e tij dhe O Ney do të ishte një nga më të padisiplinuarit në stërvitje dhe pas ndeshjes. rikuperimi.

Ky duhet të jetë fillimi i rinovimit që klubi filloi me zgjatjen e Mbappes, largimin e Leonardos dhe ardhjen e Luis Campos. Pika e kthesës së kësaj politike bazohet në ndryshimin e yllit. Ndërsa më parë krijohej një ambient rreth Neymarit, tani nga Katari kërkon një grusht të fortë siç është shprehur Nasser Al-Khelaïfi në disa intervista dhe pas këtyre fjalëve marrëdhëniet mes drejtuesve dhe futbollistit brazilian ishin tensionuar shumë.

Opsioni më real është të huazosh, por duhet të kuptosh se cili klub dëshiron të marrë drejtimin e një ylli të kalibrit të tij dhe me gjithçka që kjo përfshin financiarisht. Neymar merr një shifër që është rreth 40 milionë euro në vit për të gjitha konceptet, përkatësisht reklamat, klubet dhe kompanitë e lidhura me fondet sovrane të Katarit. Këto janë numra që nuk janë të aksesueshëm për të gjithë, veçanërisht në këtë kohë.

Do të kishte ndodhur një takim mes PSG-së dhe babait të Neymar, i cili kërkoi garanci për gjithçka që i takon, ose nga qershori 2022 dhe qershori 2027: kjo është një shifër që është rreth 200 milionë euro neto. Gjithashtu sipas gazetës spanjolle, PSG do të ishte e gatshme të paguante të gjithë një pjesë të pagës për ta hequr qafe atë dhe do të ngarkohej përmes fondacionit të saj në Brazil, Instituto Neymar Jr.

Burime të PSG-së nënvizojnë se Luis Campos do të jetë njeriu që do të drejtojë këtë operacion, por nuk do të jetë aspak e lehtë: Neymar nuk është i kënaqur me ndryshimin e drejtimit dhe do të ishte ndjerë i poshtëruar nga kjo zgjedhje.

Megjithatë, braziliani do të ishte gati të rikthehej në lojë në një tjetër klub të madh për të heshtur të gjitha thashethemet e kryeqytetit francez: numri 10 do t’i kishte komunikuar rrethit të tij se qëllimi i tij i ardhshëm do të ishte fitimi i Topit të Artë. larg Parisit..

Javët e fundit, është folur për interesimin e Newcastle për O Ney, me Fondin PIF që dëshiron një goditje për sesionin e parë të transferimit veror në krye të Magpies. Do t’i ishte ofruar Juventusit nga Campos, siç u zbulua pak ditë më parë nga Sport.es, por skuadra e Juventusit vështirë se mund të shkojë te Neymar pasi pothuajse mbylli Di Maria dhe Pogba. Në treg kurrë mos thuaj kurrë, seancat e kaluara na e kanë mësuar këtë dhe për këtë arsye do të përjetojmë një telenovelë të re tregu për një nga lojtarët më të fortë në botë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit