PSG gati zyrtarizimin e trajnerit të ri, akordi me Skriniar një hap larg! Talenti i ekipit francez huazohet te PSV

27 Qershor 2022
18:53
Telesport

Lajmi kishte kohë që ishte në ajër. Tani njoftimi zyrtar ka ardhur. Nice njoftoi pasditen e sotme se Christophe Galtier nuk është më trajner i ekipit të parë. Klubi i Côte d’Azur ka vendosur t’i besojë sërish stolin Lucien Favre, duke u rikthyer te kuqezinjtë pas dy sezoneve të kaluara midis 2016 dhe 2018.

Galtier në Paris? Një njoftim që mund të zhbllokojë një situatë tjetër. Ose atë të udhërrëfyesit të Paris Saint-Germain. Klubi nga kryeqyteti francez e ka identifikuar Galtierin si zëvendësuesin e Mauricio Pochettino dhe tani ky skenar i tregut mund të marrë formë. Niset domino e stolave ​​të Ligue 1. Favre al Nizza. Galtier, së shpejti, te PSG?

Merkato – Milan Skriniar dhe Paris Saint-Germain kanë vendosur të gjitha detajet e kontratës. Mbrojtësi sllovak, në pritje të rinisjes përfundimtare, zgjidhi çështjen kontraktuale me klubin kampion francez duke rënë dakord për një pagë prej 7.5 milionë euro neto për sezon, pjesë fikse plus bonuse, me mundësi për të arritur një pagë prej 8 milionë euro në vit.

Tani nevojitet rinisja vendimtare, me PSG-në e cila deri më tani ka shtyrë deri në 60 milionë euro duke përfshirë bonuset për kartonin dhe Interin që kërkon 70. Një rinisje e mëtejshme, ajo përfundimtare, do të përdoret për të arritur te tymi i bardhë fatal.

Ndërkohë, Skriniar ka finalizuar marrëveshjen e tij me atë që, sipas të gjitha gjasave, do të jetë klubi i tij i ardhshëm. Paris Saint-Germain ka arritur një marrëveshje për të mbyllur mesfushorin e ri të lindur në vitin 2003, Xavi Simons. Futbollisti holandez 19-vjeçar do të blindohet së shpejti nga klubi kampion francez i cili më pas do ta huazojë për një sezon te PSV Eindhoven.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit