PSG nuk është bindës edhe me superyjet, kritika e ashpër ndaj Pochettino: “Ende nuk e dimë se si ai dëshiron të luajë! Mjaft me gënjeshtra”

26 Tetor 2021
17:04
Telesport

Paris Saint-Germain nuk i bind kritikët dhe paraqitjet e tij janë gjithmonë nën lupën e vëzhguesve. Parisienët kryesojnë Ligue 1 dhe janë të parët në grupin e tyre të Champions League, por loja e shprehur nga skuadra e Mauricio Pochettino është shumë më poshtë pritshmërive për cilësinë e lojtarëve të pranishëm në skuadrën e klubit të kryeqytetit francez.

Pas transferimeve faraonike verën e kaluar, që sollen Messi, Sergio Ramos, Donnarumma, Hakimi dhe Wijnaldum nën Kullën Eiffel dhe e ndihmuan PSG-në të bëhej një nga skuadrat më të forta në botë, duke pasur parasysh praninë e Neymar, Mbappè, Verratti, etj etj;

Priteshin paraqitje më brilante, por deri më tani skuadra e presidentit Nasser Al-Khelaïfi ka dështuar jashtë pritshmërive.

Një sulm i rëndë ndaj trajnerit argjentinas erdhi nga Jerome Rothen, ish-futbollist i Monacos dhe PSG-së dhe tani një kolumnist për RMC Sport: “Jam lodhur, duhet të thuash mjaft. Nuk mund të jesh gjithmonë kaq i larguar nga realiteti. E diela ” zbukuroi “realitetin, duke folur për performancën e individëve (në veçanti Neymar).

Çfarë ju pengon të thoni të vërtetën? Në tetë ndeshjet e fundit, PSG nuk ka luajtur mirë, ka boshllëqe në të gjitha nivelet.

Ne nuk i dimë arsyet, nuk e dimë si dëshiron të luajë. Nuk kisha dyshime për Pochettino, tani i kam mjaft! Për sa i përket komunikimit, për atë që tregon ekipi i tij në fushë, parimet e tij të lojës. Nuk ka përmirësime , vërej një regres”

Në orët e fundit kishte rënë në sy edhe roli i Leo Messit, i cili për Thierry Henry-n nuk është i integruar mirë në sistemin e PSG-së: “E shoh të izoluar. Leo është jashtë loje dhe nuk prek shumë topa. Ai duhet të qëndrojë brenda skemave të skuadrës së PSG-së. Skuadra nuk mund të bëjë ndryshim duke luajtur siç duhet.”

Kjo situatë nuk duket e vështirë për t’u menaxhuar nga pikëpamja komunikuese për Paris Saint-Germain, të paktën për sa kohë që rezultatet janë pozitive.

Në një intervistë më 14 tetor, dhënë për Cadena de COPE, trajneri i PSG-së kishte shprehur preferencën e tij për Topin e Artë: “Trofeu duhet t’i përkasë Messit, pa asnjë dyshim. Edhe sikur të mos e stërvitja, do të thoja të njëjtën gjë”.

Një fjali që dukshëm i mërziti dy anëtarët e tjerë të treshesë magjike pariziane (Neymar dhe Mbappe): “Pas asaj fjalie, duhet të pranoj se kisha disa probleme me Neymar dhe Mbappe. Ata erdhën tek unë duke pyetur veten pse nuk e meritonin Topin e Artë – tha Pochettino në konferencën për shtyp mes të qeshura – por në çdo rast, do të ishte shumë mirë nëse një lojtar i PSG-së do ta fitonte atë…”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit