Qeveria e Arabisë Saudite flet hapur për blerjen e mundshme të Liverpool-it

30 Nëntor 2022
16:12
Telesport

Qeveria e Arabisë Saudite flet hapur për blerjen e mundshme të Liverpool-it Ministri i Sportit i Arabisë Saudite ka deklaruar se qeveria e Arabisë Saudite do të “mbështesë patjetër” ofertat e sektorit privat për Liverpool dhe Manchester United.

Duke folur për BBC Sport, Princi Abdulaziz bin Turki Al Faisal tha se kishte shumë “interes dhe oreks” në të dy klubet, që të dyja i kanë parë pronarët e tyre të hapur ndaj investimit të pjesshëm ose shitjes së plotë gjatë dy të fundit. javë.

Pronarët e Liverpool-it, Fenway Sports Group, zgjeruan kërkimin e tyre për investime përmes një shitje të kapitalit, në gatishmërinë për të dëgjuar ofertat për klubin dy javë më parë. Ishte një lëvizje e ndjekur nga familja Glazer në United të martën.

ECHO e kupton se FSG ka një pikë çmimi prej 4 miliardë dollarësh në mendje për të filluar një bisedë me palët e pëlqyeshme, ndërsa pronarët e United kuptohet se duan deri në 7 miliardë dollarë për klubin, i cili ka parë rritje të çmimit të aksioneve të tij që nga zbulimet rreth u shfaqën synimet e Glazerëve.

Jamie Carragher ka pranuar se është ‘i shqetësuar’ pasi Liverpool konfirmoi se drejtori i tyre sportiv, Julian Ward, do të largohet nga klubi Merseyside në fund të sezonit. Reds nuk kanë qenë të panjohur për një njoftim të papritur kohët e fundit, pasi kanë konfirmuar vetëm dy javë më parë se pronarët e Fenway Sports Group po kërkojnë investime të reja në klub ose mundësinë e një shitjeje të plotë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit