Ronaldinho dhe telefonata provokuese me Iniesta pas mesnate, para “El Clasico”: Unë do të shkoj te Reali…

24 Tetor 2020
10:55
Alfred Lleshi

Ju thoni “El Clàsico” dhe mendoni, gjithashtu, Ronaldinho. Ylli brazilian shënoi një epokë në fillim të viteve 2000 me fanellat e PSG, Barcelonës dhe Milanit. Me fanellën Blaugrana, “Gaucho” tregoi gjërat më të mira Shfaqje të pabesueshme, driblime si “numrat e cirkut”, por edhe mjaft anekdota të jashtëzakonshme në terren. Shënimi i golave ​​fantastikë dhe paraqitjet mbresëlënëse, edhe kundër Real Madridit, ishin specialiteti i tij. Një nga këto anekdota u tregua nga Andres Iniesta në librin e tij.

Ishte nëntor 2005 dhe më 19 nëntor, klasikja u vu në skenë në “Santiago Bernabeu”. Blaugrana-t fituan 0-3, me një paraqitje të paharrueshme nga Ronaldinho, i cili shënoi një nga golat më spektakolarë të karrierës së tij, duke dribluar gjysmën e skuadrës së “Los Blancos”. Disa ditë më parë, “playmaker”-i brazilian telefonoi të gjithë shokët e skuadrës për t’i testuar.

“Nga klasikja me Real Madridin mungonin disa ditë. Dinho më telefonoi në shtëpi në mes të natës: Andrés, e di që është ora 3 e mëngjesit, por duhet të të them diçka. Unë do të largohem në qershor. Vëllai im po bën një marrëveshje me Realin… Flitet për shifra të pabesueshme, nuk mund të them “jo”… Ju jeni i ri, mund të më kuptoni. Megjithatë, ju rekomandoj që të mos tregoni asgjë në dhomën e zhveshjes dhe as klubit, mos më tradhtoni, ju besoj më shumë se kujdo tjetër. Natën Andres…”

Në fakt, Dinho bëri të njëjtën telefonatë me të gjithë anëtarët e ekipit, për të parë nëse mund t’iu besonte atyre. “Ditën në stërvitje ndjeva një heshtje të çuditshme përreth meje. I gjithë ekipi ishte i çuditshëm, e përkëdhelën Dinhon si kurrë më parë. Kishte një atmosferë surrealiste…” Në ditën e ndeshjes kundër Real Madridit, Ronaldinho iu zbuloi të gjithëve të vërtetën në lidhje me telefonatat e tij natën.

“Dinho na tha: Djema, sot ne luajmë një lojë të rëndësishme. Këto ditë kam zbuluar se ne jemi si një familje. Unë ju telefonova të gjithëve në mes të natës dhe ju thashë se do të largohesha në qershor, por askush nga ju nuk foli. Pas kësaj, kuptova që të gjithë jemi të gatshëm të vdesim brenda për brenda, të mos e tradhtojmë veten. Unë do të qëndroj këtu për shumë vite të tjera. Tani le të dalim në fushë dhe t’u mësojmë futbollin këtyre njerëzve nga Madridi”.

Atë ditë, ai shkroi një faqe të pashlyeshme në historinë Blaugrana, madje fitoi duartrokitjet e tifozëve kundërshtarë në “Bernabeu”. Një udhëheqës i vërtetë brenda dhe jashtë fushës. Kjo është ana e fshehur e një legjende, i aftë për të bërë disa breza të dashurohen me të.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit