Ronaldo ndryshon planet e Juves: shkëmbim 2 për 1 me Vlahovic

19 Nëntor 2022
18:31
Denis Hakanaj

Intervista e diskutueshme me Piers Morgan, ajo që bëri bujë të pafund vetëm pak ditë para fillimit të Kupës së Botës, nuk ka reshtur ende së prodhuari efektet e saj.

Shpërthimi i Cristiano Ronaldos, i cili kritikoi hapur Manchester United duke prekur edhe tema jashtëzakonisht personale, pati epilogun e saj ditën e premte.

Klubi britanik në fakt ka bërë të ditur se ka nisur procedurat për shkarkimin e kampionit portugez, i cili në këtë mënyrë do të largohet nga Djajtë e Kuq menjëherë pas përfundimit të Katar 2022.

Në këtë pikë Erik ten Hag dhe i gjithë stafi drejtues i klubit të lavdishëm anglez duhet të fillojnë punën për të zëvendësuar portugezin, i cili, edhe pse mjaft jashtë rotacioneve të trajnerit holandez, përsëri përfaqësonte një burim luksoz për t’u aktivizuar kur ishte e nevojshme.

Duke përfituar nga interesi i shprehur tashmë i Juventus-it për Diogo Dalot – ish-mbrojtësi i Milanit me kontratën që i skadon në qershor 2023 me një opsion të mundshëm rinovimi që mund të ushtrojë United – United është gati t’i propozojë Zonjës një ofertë tunduese.

Përveç mbrojtësit të krahut portugez, Djajtë e Kuq do të donin të ofronin edhe Jadon Sancho për të arritur te kartoni i Dusan Vlahovic. Juventus do të zgjidhte një nga problemet e saj kronike, atë të krahut të mbrojtjes.

Dhe do të fitonte një nga talentet e rinj më të ndritur në të gjithë skenën e futbollit europian. Qendërsulmuesi serb është në teori një nga burimet më të rëndësishme në skuadër, por tashmë janë shfaqur disa çarje në marrëdhëniet e tij me Juventus-in.

Nëse deri pak muaj më parë drejtuesit e klubit bardhezi do ta kishin refuzuar menjëherë propozimint, tani gjërat mund të jenë ndryshe. Edhe nga pikëpamja e ambientit, Vlahovic nuk konsiderohet më i paprekshëm nga tifozët e Juventus-it.

Megjithatë, një tjetër pengesë e madhe mbetet për super shkëmbimin: rrogat e Dalot dhe Sancho. Mbi të gjitha, ky i fundit në fakt do të peshonte si një gur në arkën e bardhezinjve, duke parë se fiton një rrogë më të lartë se çdo lojtar që stërvitet në Continassa.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit