Ronaldo thyen heshtjen për emërimin e Erik ten Hag në Manchester United! Këshilla e portugezit

13 Maj 2022
23:19
Telesport

Cristiano Ronaldo ka paralajmëruar se Erik ten Hag do t’i duhet kohë për të gjetur sukses te Manchester United, megjithëse ai ruan shpresën se klubi do të garoje për trofe sezonin e ardhshëm.

Pavarësisht nga golat e Ronaldos – për të cilat ai u kurorëzua Lojtari më i mirë i muajit në Premier League për prillin – United ka duruar edhe një sezon tjetër të mjerueshëm dhe thatësira e tyre e trofeut tani është shtrirë në pesë vjet.

Megjithatë, një gjë që klubi arriti të arrinte ishte qëllimi i tyre për të punësuar menaxherin e tyre të ardhshëm të përhershëm përpara fundit të sezonit. U njoftua se trajneri i Ajax-it, Ten Hag, do të merrte drejtimin në verën e muajit të kaluar pasi u ra dakord për një tarifë prej 1.75 milionë euro për ta liruar atë nga kontrata e tij në Amsterdam.

52-vjeçari ka vendosur një kontratë trevjeçare me opsionin e 12 muajve të tjerë. Ronaldo ka qenë i impresionuar nga drejtimi i Ten Hag te Ajax, por e ka bërë të qartë se atij duhet t’i jepet kohë dhe autoriteti për të bërë ndryshime serioze në Old Trafford nëse klubi dëshiron të kthehet më në fund në lavdinë e tij të kaluar.

“Unë e di se ai ka bërë një punë fantastike te Ajax dhe se ai është një trajner me përvojë”, tha ai për mediat e brendshme të United. “Por ne duhet t’i japim atij kohë. Gjërat duhet të ndryshojnë ashtu siç dëshiron ai.

Nëse ai bën mirë, i gjithë Manchester United do të jetë i suksesshëm, kështu që i uroj atij mirë. Të gjithë jemi të lumtur dhe të emocionuar, jo vetëm si lojtarë, por edhe si tifozë. Duhet të besojmë se vitin e ardhshëm mund të fitojmë tituj”.

E ardhmja e Ronaldos në United mbetet në dyshim, megjithatë, për shkak të dështimit të klubit për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve. Kontrata e portugezit skadon  në vitin 2023, megjithatë me opsionin për një vit zgjatje.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit