Sarri kërkon besnikun e vet te Juventusi, klubi vihet në lëvizje

5 Gusht 2020
9:56
Alfred Lleshi

Ok, Juventusi e fitoi “Scudetto”, por kritikat nuk munguan, në veçanti ndaj Maurizio Sarri. Trajneri ankohet se nuk ka lojtarë të përshtatshëm për stilin e tij, veçanërisht në mesfushë, në mënyrë që të prodhojë spektakël si te Napoli. Sezonin e ardhshëm nuk do të ketë më as Pjanic, të shitur te Barcelona, ​​si pjesë e shkëmbimit me Arthur. Braziliani do të përpiqet të rregullojë diçka në mesfushën bardhezi. Për më tepër, profilet e tjera si Matuidi dhe Rabiot nuk duken të përshtatshme për të dribluar, gjë që kërkohet aq shumë nga trajneri toskan.

Dhe kush më mirë se ai mund ta zgjidhë këtë problem? Natyrisht, po flasim për Jorginho, besnikun e Sarrit që nga ditët e Napolit. Ai e bleu sezonin e vetëm që drejtoi Chelsea, pothuajse e detyroi Abramovich të paguajë 57 milionë euro, plus 8 milionë të tjera bonuse. Sipas asaj që raportohet nga “Tuttosport”, Juventusi është i interesuar për italo-brazilianin dhe po studion planin për ta marrë në Torino.

Para së gjithash duhet të thuhet se Blutë e Londrës nuk do të jenë të kënaqur me një shifër më të vogël se 50 milionë euro. Po ashtu, vështirë se do të pranonin një pagesë me këste, në vazhdën e asaj që ndodhi me Cuadrado, i marrë nga Juventusi te Chelsea me formulën e një huazimi 3-vjeçar. Hipoteza e një shkëmbimi është gjithashtu e pamundur, me Bernardeschi që iu pëlqen londinezëve, por ish-i i Fiorentinës nuk është i bindur për mirësinë e transferimit në Angli. Ai preferuar qëndrimin brenda kufijve italianë.

Një pikë në favor të Juventusit është ndjenja e dobët midis Jorginho dhe Lampard. Ky i fundit, në ndeshjet post-bllokimit të Covid-19, e uli në stol lojtarin e kombëtares italiane. Flitet se Chelsea dëshiron të përqendrohet në një projekt të ri, çka konfirmohet nga blerja e Werner dhe interesi për Havertz.

Nga ana e tij, Jorginho dëshiron të ndihet pjesë integrale e skuadrës, të mos kufizohet në rolin e thjeshtë të “aktorit” mbështetës. Te Juventusi do të ishte partner perfekt i Bentancur, i provuar tashmë si “regjisor”, për shkak të largimit të Pjanic. Megjithatë, alternativa e Jorginho luan në Serie A: Manuel Locatelli, për të cilin Sassuolo nuk pranon ofertë më pak se 30 milionë euro. Do të ishte një operacion më i lirë për një lojtar të ri, por pa përvojë të pasur.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit