Simeone, një epokë unike në Evropë! I ka sjellë Atletico-s gati gjysmë miliardi euro

3 Korrik 2022
22:06
Telesport

Çdo vit që kalon, historia e dashurisë mes Cholo Simeone dhe Atlético de Madrid merr një aromë gjithnjë e më legjendare. Në një futboll pa durim, ai nga Buenos Aires është gati të fillojë sezonin e tij të dymbëdhjetë si trajner i Atletico-s dhe, që kur Stéphane Moulin u largua nga Angers një vit më parë (ai kishte drejtuar ekipin francez që nga vera e 2011), ai është trajneri. kush më shumë kurse ka qenë në të njëjtin klub nga 5 ligat kryesore (Premier League, Ligue 1, Bundesliga, Serie A dhe La Liga).

Diçka që, me siguri, as vetë Simeone dhe as tifozët e atletikës nuk mund ta imagjinonin kur Cholo zbarkoi në Madrid më 23 dhjetor 2011. Ai u nënshkrua për të nxjerrë skuadrën nga kriza sportive në të cilën ishte me Gregorio Manzanon në krye dhe, që kur më pas, përveç të parit (në të cilin kishte kohë vetëm për t’u ngjitur në pozitën e 5-të) nuk ka pasur asnjë vit që Cholo të ketë përfunduar pa lënë Atléticon në mesin e tre më të mirëve në La Liga.

Ekipi rojiblanco papritmas fitoi një dimension të ri. Dhe këtë e bëri si në Spanjë, ku kaloi nga skuadra e pestë (për pikët e grumbulluara në Kategorinë e Parë) në të tretin (përpara Valencias dhe Athletic Club), ashtu edhe në Evropë.

Në sezonin e tij të parë, argjentinasi e bëri skuadrën kampione të UEFA Europa League dhe që nga ajo kohë gjithçka ka qenë për të vendosur Atletin në hartë. “Na kërkuan katër-pesë kampionë radhazi… ne i kemi pasur tashmë dhjetë”, komentoi ai më 22 maj, pasi vulosi një kalim të ri në kompeticionin më të mirë europian.

Dhe është se çdo klasifikim për ekipin e dyshekut është po aq i rëndësishëm në sport, sa edhe në atë ekonomik, pasi vetëm hyrja në Champions League i sjell klubit një të ardhur prej 15.6 milionë euro.

Kalimi në 1/8-tat supozon 9,6 M të tjera; 10.6 për grupet, 12.5 për gjysmëfinalet dhe 15.6 milionë për kualifikimin në finale. Duke marrë parasysh që Atlético në nëntë vitet e fundit ka rënë në fazën e grupeve vetëm në një rast (ata përfunduan duke fituar Ligën e Evropës atë vit), totali i hyrë ka kaluar 349 milionë euro, pa llogaritur 2.8 milionët që janë futur në xhep, për çdo fitore në fazën e parë që nga viti 2012 dhe 930 000 euro për çdo barazim.

Duke pasur parasysh këto të dhëna, nuk është për t’u habitur që menaxhmenti sportiv i rojiblanca vazhdon t’i besojë Cholo. Megjithatë, nuk është diçka shumë më pak e zakonshme në kohët e fundit.

Nga ato cikle historike në stol që shënuan figura si Guy Roux (42 vjet në Auxerre), Ferguson (27 në United) apo Wenger (21 kurse si trajner i Arsenalit), Simeone është sot eksponenti më i madh.

Pas largimit të Stéphane Moulin nga Angers vitin e kaluar, Cholo është në krye të trajnerëve aktivë që kalojnë më shumë kohë në të njëjtën stol dhe është një shembull se projektet afatgjata mund të funksionojnë edhe në futbollin modern.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit