Southgate: “0-0 ndaj Shteteve të Bashkuara? Ky është Botërori…”

25 Nëntor 2022
22:59
Telesport

Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, foli pas ndeshjes së barazuar kundër Shteteve të Bashkuara: “Nuk patëm të njëjtin cinizëm që kishim ndaj Iranit, por do të ndodhë përsëri. Kjo është Kupa e Botës. Ne nuk do t’i mposhtim të gjithë kundërshtarët me rezultate te medha…”.

“Duhet te tregojnë mënyra të ndryshme cilësore për të arritur një rezultat. Dy qendërmbrojtësit tanë me topin ishin absolutisht të shkëlqyer. Ata kontrolluan lojën. Nuk mendoj se njerëzit e vlerësojnë sa të mirë janë. Dhe mbrojtën shkëlqyeshëm zonën e tyre.

Te mos harrojme qe nëse fitojmë ndeshjen tonë të fundit, do të fitojmë grupin”. SHBA ka bërë një parqitje të jashtëzakonshme ndaj Anglisë mbrëmjen e sotme, duke marrë një barazim 0-0, por performanca e tyre ishte e mahntishme. Pas barazimit ndaj Anglisë, trajneri i SHBA-së Gregg Berhalter komentoi:

“Do të doja të shihja gola të shënuar nga grupet tona. Jemi krenarë për rezultatin, por puna jonë nuk ka përfunduar ende. Ne duhet të fitojmë të martën kundër Anglia.” “Irani dhe ne e dimë se me pesë pikë do të jemi në raundin tjetër. Duhet të përqendrohemi në këto pesë pikë.”

Mesfushori i Shteteve të Bashkuara, Weston McKennie, foli për Fox Sports pas barazimit kundër Anglisë: “Unë nuk mendoj se jam vërtet i zhgënjyer. Ne dolëm në fushë dhe luftuam. Ne e trajtuam topin shumë mirë, mendoj se kishim më së shumti raste, ne ishim shumë të rrezikshëm. Nuk mundëm të shënonim. Natyrisht qëllimi ynë është të përpiqemi të luajmë më të mirën tonë dhe mendoj se kjo është ajo që bëmë.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit