Takime të fshehta, lamtumirë PSG: Messi tashmë ka zgjedhur klubin e tij të ri

back button
18 Mars 2023
20:56
Denis Hakanaj

Pasi luajti dhe fitoi një Botëror si protagonist absolut, Leo Messi mendoi se mund të merrte më shumë kënaqësi me fanellën e PSG-së. Në realitet, sezoni parisien nuk është aspak pozitiv.

I eliminuar nga Bayern Munich në fazën e 1/8-ave të Champions League, Mbappe dhe shokët e tij po kalojnë një fazë të vështirë prej disa kohësh, me fitoren gjithnjë e më të mundshme të Ligue 1 që do të përfaqësonte një kënaqësi të dobët në krahasim me sasinë e investimeve të bëra vitet e fundit.

Skenar që mund të çojë në një kthesë të bujshme në frontin e Messit. “Pleshti”, në fakt, nuk e ka rinovuar ende kontratën e tij me francezët që skadon në vitin 2023. Palët dukeshin një hap larg arritjes së marrëveshjes për rinovimin, madje duke arritur një lloj mirëkuptimi verbal.

Në realitet, ylli argjentinas nuk e ka vendosur kurrë qëndrimin e tij të mundshëm në PSG në krye të listës së dëshirave dhe do të luante me idenë e kthimit në Barcelonë. Eliminimi i pësuar nga Bayern Munich ka reduktuar ndoshta në mënyrë të pakthyeshme ambiciet europiane të PSG-së.

Shumë mendojnë se cikli parisien tashmë ka përfunduar. Sinjali për të cilin Messi në fakt kishte dhënë tashmë shenjat e para disa javë më parë, duke shprehur një farë dyshimi për rinovimin e kontratës.

Sipas asaj që raporton footmercato.net, Barcelona do të kishte filluar të hetonte terrenin për të kuptuar çdo hapësirë ​​për manovrim. Skenari mbetet shumë i ndërlikuar për shkak të kostove që do të sillte operacioni: Blaugranat, në fakt, do të detyroheshin të shkurtonin shumë nga tepricat aktualisht në skuadër.

Megjithatë, duket se marrëdhëniet mes Messi-t dhe PSG janë ftohur. Marrëdhënia me tifozët nuk ka qenë kurrë entuziazmuese dhe madje edhe marrëdhënia me Galtier duket se është përkeqësuar.

Tashmë do të kishte pasur takime mes përfaqësuesve të Messi-t dhe Joan Laporta për të testuar çdo pozicion. Xavi gjithashtu do të kishte pasur më shumë se një kontakt telefonik me kapitenin e Albiceleste-s, i cili nuk bëri asgjë për të fshehur dëshirën e tij për t’u kthyer në Katalonjë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit