Tifozeria ultrase e Juventusit feston dorëheqjen e Agnellit! “Erdhi dita që prisnim…”

29 Nëntor 2022
16:40
Telesport

Ultrasit e Juventusit kanë lëshuar një deklaratë duke festuar dorëheqjen e kryetarit Andrea Agnelli, duke e quajtur atë “ditën e tyre të fitores”. Agnelli dhe i gjithë bordi i drejtorëve dhanë dorëheqjen të hënën, duke i lënë bardhezinjte në rrëmujë.

Drejtorët e klubit kanë qenë nën hetim për mashtrim të dyshuar tatimor dhe ata gjithashtu kanë qenë një figurë qendrore në rastin e fitimeve kapitale. Për më tepër, pretendohet se Juventusi paguante fshehurazi pagat e lojtarëve gjatë fazave fillestare të pandemisë COVID.

Një kolektiv ultras i Juventusit lëshoi ​​një deklaratë sot në rrjetet sociale, duke festuar dorëheqjen e Agnellit, i cili më parë kishte dalë kokë më kokë me ultrasit. “Kjo është dita jonë. Kjo është dita për ata si ne që nuk kanë reshtur së luftuari qoftë edhe për një sekondë. Kjo është dita e hakmarrjes dhe e drejtësisë. Kjo është dita që kemi pritur shumë gjatë. Kjo është dita e fitores sonë. Vetëm ultrasit fitojnë gjithmonë.”

Agnelli dhe anëtarët e tjerë të menaxhmentit të Juventusit u vunë në qendër të vëmendjes në 2014 pasi u akuzuan për dhënien e një numri të madh biletash për grupet ultra të klubit, disa prej të cilave dyshohet se kishin lidhje me ‘Ndrangheta, një grup i krimit të organizuar në Itali. U raportua se grupet ultra kërcënuan se do të këndonin këngë raciste nëse nuk u jepeshin biletat.

Po Allegri? Juventusi do te mbaje Massimiliano Allegrit të paktën deri në fund të sezonit pasi të gjithë anëtarët e bordit dhanë dorëheqjen të hënën. Ishte një mbrëmje plot ngjarje në Torino dje dhe shumë ditë të tjera kaotike do të vijnë pasi anëtarët e bordit të Juventusit, përfshirë presidentin Andrea Agnelli, kanë dhënë dorëheqjen pas akuzave për rritjen e vlerave të transfertave, por më e rëndësishmja, fshehjen e pagesave për futbollistët dhe anëtarët e stafit të tyre gjatë pandemisë COVID. .

Sipas Calciomercato.com, pronarët e Juventusit i kanë kërkuar Allegrit dhe drejtorit sportiv Federico Cherubini të qëndrojnë në rolet e tyre deri në fund të sezonit. Allegri nënshkroi një marrëveshje 7 milionë euro në vit në vitin 2021 dhe kontrata e tij aktuale skadon në 2025. Agnelli, një mik i ngushtë i trajnerit, dëshironte fort rikthimin e tij. Ish-presidenti tani vazhdoi të mbronte Allegrin edhe kur Bianconerët u përballën me eliminimin e Champions League në tetor dhe shumica e tifozëve kërkuan shkarkimin e tij.

Sipas raportit, Allegri ka ‘shprehur dyshime në nivel njerëzor’ pasi u informua se anëtarët e bordit do të jepnin dorëheqjen, por pranoi të qëndronte në krye të paktën deri në fund të sezonit.

Allegri kishte pasur një takim operativ transferimi me Cherubini të hënën në mëngjes, duke diskutuar strategjitë e Juventusit për janarin, por pas disa orësh, gjithçka u rrëzua me Agnelli dhe nëntë anëtarë të tjerë të bordit që dhanë dorëheqjen.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit