Tonali në versionin Gattuso, sa kilometra të përshkuara. Te Milani vrapon më shumë se kushdo

27 Shtator 2022
10:09
Alfred Lleshi

Numri 8 i printuar mbi fanellë nuk është i vetmi nderim për Rino Gattuso, idhullin e Tonalit. Për nder të paraardhësit të tij, Sandro tani është lojtari i Milanit me më shumë kilometra të përshkuara. Kontributi i tij për ekipin përbëhet nga lojëra cilësore, asiste (një deri tani), raste të krijuara për shënim (13), por edhe rikuperime e shumë vrapim.

KILOMETRA – Askush nuk ka një odometër kështu, mesatarisht 10.791 metra për çdo ndeshje. Një shifër që lidhet me kampionatin (burimi i statistikave të Lega A), që e vendos Tonalin në krye të renditjes së ekipit, përpara Bennacer dhe Calabria, dy kuqezinjtë e tjerë në podium.

Shihet pak në zonën e portës, ku kontributi deri më tani ka qenë i kufizuar në asistin për Leao në derbi (pas rikuperimit të topit në mesfushë). Diçka e pashmangshme, duke marrë parasysh energjinë e shpenzuar përreth fushës. Karakteri i luftëtarit të mesfushës i përkiste që në fillim, tregon Pioli: “Kur mbërriti te Milani, Tonali më tha: Më krahasojnë me Pirlon, por më shumë ndihem Gattuso”.

Më pas Pioli bëri një sintezë dhe doli me një term të ri krahasimi: “Nëse duam të bëjmë një krahasim më të plotë, ndoshta Sandro duket si De Rossi”. Numra të tjerë konfirmojnë staturën e plotë të Tonali: 176 kalimet pozitive janë mesatarisht 29.33 për ndeshje, pothuajse 10 pikë më lartë se kolegët e aktivizuar rregullisht (21.86).

Edhe për gjuajtjet dhe krosimet, Tonali e dyfishon mesataren e mesfushorëve të Serie A. Sandro di ta pohojë veten në kontrast (të dhënat e shpërblejnë edhe në ky specialitet), sepse rikuperon mbi pesë topa për ndeshje, kundrejt mesatares 3.6 në Serie A.

STAFETA – Edhe Tonali po vrapon drejt rikuperimit. Ai u largua me 90 minuta të e luajtura ndaj Napolit për t’iu përgjigjur thirrjes blu të trajnerit Mancini (“Sandro nuk ka bërë asgjë që kur ka ardhur, sepse kishte këtë problem. Nuk e kemi trajnuar, mendoj se do ta dërgojmë në shtëpi”). Në kombëtaren e Italisë u ndal odometri, asnjërën ndeshje të Ligës së Kombeve në fushë, sepse ishte i lodhur.

Kombëtarja e ktheu në Milano pa e stërvitur dhe madje para ndeshjes kundër Anglisë. Tonali u stërvit në Milanello të shtunën, pas një programi specifik pune, sot Pioli shpreson ta rikthejë në grup. Pas frikës për një ndalesë më të gjatë, Sandro duhet të jetë në fushë tashmë të shtunën në mbrëmje kundër Empolit.

Ky lajm është inkurajues për tifozët e Milanit që humbën fillimisht Theo dhe më pas Maignan gjatë angazhimeve me ekipet kombëtare. Empoli do të jetë ndalesa e parë e një udhëtim intensive kuqezi: nga Toskana në Londër, para dy ndeshjeve të Champions League me Chelsea, më pas kthimi në “San Siro” për të pritur Juventusin dhe blutë në katër ditë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit