TRONDITET LIVERPOOL: Van Dijk mund të ketë humbur sezonin!

18 Tetor 2020
19:46
Telesport

Mbrojtësi i Liverpool, Virgil van Dijk ka dëmtuar ligamentin në gjurin e tij të djathtë dhe do t’i nënshtrohet një operacioni që mund ta largojë nga fushat atë për sezonin 2020-21, raporton James Pearce nga “The Athletic”.

Van Dijk çaloi gjatë barazimit të derbit në Merseyside me Everton të shtunën dhe pas ndeshjes Jurgen Klopp pranoi se dëmtimi nuk ishte “i mirë”.

Van Dijk u largua nga Goodison Park me paterica dhe të dielën shkoi për të parë një konsulent i cili konfirmoi frikën më të keqe të klubit për dëmtimin e tij! Ende nuk është përcaktuar asnjë datë për operacionin.

Cfare ndodhi?
Van Dijk pësoi dëmtimin pas një përplasje të pamatur nga portieri i Everton Jordan Pickford. Liverpoolit nuk iu dha një penallti, megjithatë, pasi Van Dijk ishte në një pozicion jashtë loje.

Hollandezi u largua nga Goodison Park me paterica dhe u dërgua në spital për skanime në gjurin e tij të djathtë.

Sa kohë do të jetë jashtë?
Van Dijk do t’i nënshtrohet një operacioni përpara se të fillojë një program rehabilitimi me ekipin mjekësor të klubit. Liverpool tha se “asnjë afat specifik nuk po vendoset pas kthimit të tij” dhe nuk ka asnjë datë për operacionin e tij në gju. Sidoqoftë, duke pasur parasysh natyrën e dëmtimit, ai ka të ngjarë të humbasë shumicën e fushatës 2020-21.

Kush do ta zëvendësojë atë?
Prania e Van Dijk u humb shumë të Shtunën pasi Everton goditi dy herë për të fituar një pikë. Ai u zëvendësua nga përfaqësuesi anglez Joe Gomez, i cili ka të ngjarë të vazhdojë në mes të mbrojtjes me Joel Matip.

Liverpool gjithashtu ka në skuadrën e tyre 23-vjeçarin Nathaniel Phillips, 19-vjeçarin Rhys Williams dhe 18-vjeçarin Sepp van den Berg, edhe pse treshja e qendërmbrojtësit nuk ka luajtur kurrë më parë në Premier League.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit