Tyson Fury sfidon Thor Bjornsson të “Game of Thrones”, njeriun më të fortë në botë

30 Qershor 2022
12:14
Gentian Spiri

Tyson Fury ka dëshmuar gjatë viteve se jo shumë luftëtarë të peshave të rënda mund ta marrin atë në një luftë, njeriu që në fund të fundit është i pamposhtur. Edhe pse ai është rrëzuar nga luftëtarë si Deontay Wilder apo Vladimir Klitschko, boksieri britanik ka dëshmuar të jetë një forcë. Për shumë, ekziston një argument se “Mbreti Cigan” (Gipsy King) është shumë i madhe edhe për peshat e rënda të zakonshme.

Asnjë luftëtar tjetër me të cilin ai përballet nuk e ka lartësinë e tij, por Hafthor Bjornsson është po aq sa ai. E vetmja pjesë ku i mungon “The Mountain” mund të jetë padyshim aftësitë e tij në boks, ai është shumë më i ngadalshëm se Tyson Fury dhe kjo nuk do të ishte një sfidë e drejtë. Megjithatë, Bjornsson nuk po i shmanget një sfide që “Mbreti Cigan” sapo i dha njeriut që konsiderohet si “Strong Men World Champion”.

Fury vendosi u shpreh në Instagram përmes tregimeve të tij, për një sfidë të qartë teksa postoi një foto të fizikut mbresëlënës të Thor. Kjo është ajo që shkroi Fury: “Pyes veten nëse Thor Bjornsson mund të marrë një dorë të djathtë në atë nofull të madhe? Kush do ta kishte çekiçin e Thor? A do të ishte ky mal shumë i madh për t’u ngjitur?”

Thor pa historinë dhe iu përgjigj sfidës me një citim klasik: “Çfarë ndodh kur një forcë e pandalshme takon një objekt të palëvizshëm? Ndoshta do ta zbulojmë“. Por kjo thjesht nuk mund të kalojë kurrë bisedën e keqe nga njëri prej tyre. Ekziston vetëm një mënyrë në të cilën Tyson Fury do të argëtojë ndonjëherë duke luftuar me dikë që nuk është boksier profesionist.

Nëse Tyson Fury merr një vendim për të luftuar një nga njerëzit më të mëdhenj dhe më muskuloz në planet, kjo duhet të jetë padyshim në kohën e tij. Nëse paratë janë aty, Fury do të hyjë në ring ndërsa është ende teknikisht në pension për të bërë disa raunde me “The Mountain”. Ai duhet të jetë i qetë se Thor nuk do të përpiqet të depërtojë me gishtat e tij masivë nëpër kafkën e Fury-t, siç ndodhi në “Game of Thrones”.

Por nëse Tyson Fury merr një goditje në këtë duel të famshëm, Thor Bjornsson do të ishte padyshim një tërheqje e shkëlqyer vetëm për madhësinë e tij. Në ndeshjet e mëparshme të boksit, ai ka dalë jashtë boksit dhe ka mposhtur të gjithë kundërshtarët e tij. Fury duhet të jetë sfida më e madhe e karrierës së tij të shkurtër në boks.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit