U zyrtarizua verdhekuq me video epike duke dalë nga uji, Wijnaldum tregon bisedën me yllin e Liverpool para se të zgjidhte Roma-n!

5 Gusht 2022
21:44
Telesport

Roma ka zyrtarizuar Wijnaldum nga PSG! Menjehere, ai ka dhene edhe deklaratat e para… “Kisha disa javë kontakte me Romën dhe mora informacion nga ata që luanin atje, nga ata që e njihnin mjedisin”. E intervistuar nga kanalet zyrtare të klubit, Georgino Wijnaldum i rikthehet negociatave që e sollën në kryeqytet:

“Të gjithë më folën mirë për klubin dhe tifozët. Tashmë më bëri përshtypje në atë moment, atëherë kur pashë sa klubi shtyu për të arritur në transfertë kjo është diçka që të jep shumë besim, të ndihesh i kërkuar. Kur zbrita nga avioni dhe tashmë kishte tifozë që këndonin për mua u ndjeva shumë i vlerësuar. Të jesh lojtar i Romës të bën të ndihesh mirë .

Çfarë menduat kur dëgjuat për herë të parë për shqetësimin? “Natyrisht që e njihja Romën, jam përballur me ta disa herë në Evropë. Pyeta Salah dhe Strootman: janë lojtarët e parë që pyeta dhe ata folën shumë mirë për ta. Që nga ai moment fillova të mendoj seriozisht për këtë mundësi. si do të ishte të jetosh në qytet dhe në Itali: të gjithë folën shumë mirë për këtë përvojë.

Vendi është i bukur, qyteti është i jashtëzakonshëm, fansat janë shumë të pasionuar: nga atje mendova se kishte një mundësi. Pastaj pashë sa perpjekje beri klubi dhe kuptova qe do te benin gjithcka, mora shume dashuri edhe ne rrjetet sociale, ishte fantastike dhe jo vetem per mua por per gjithe familjen time: nje dite vellai me tha qe kishte mora kaq shumë mesazhe nga njerëz që donin të firmosja. Që nga ai moment u ndjeva i dashuruar”.

Mourinho pas Klopp, Pochettino dhe trajnerë të tjerë të mëdhenj…
“Ne folëm pak. Jo shumë, sepse u desh pak kohë që marrëveshja të realizohej. Ne folëm dhe ai më tha gjërat e duhura në kohën e duhur, ato që doja të dëgjoja. Mendoj se ai ka shumë përvojë në lidhje me të. Ai më la një përshtypje të shkëlqyer. Të gjithë e njohin Mourinhon si trajner, madje edhe lojtarët që kanë punuar me të më kanë folur shumë mirë. Ishte një vendim shumë i thjeshtë.”

E keni ndjekur sezonin e kaluar? “Më duhet të them që më lëndoi finalja e Konferencës. Sigurisht që tani jam i lumtur që fitoi, por në atë moment po brohorisja Feyenoord: është ekipi me të cilin jam rritur dhe që e kam në zemër. Në atë moment isha i lënduar, por kam parë edhe ndeshje të tjera si ajo kundër Leicesterit. Të them të drejtën: Nuk shikoj shumë futboll, por kam parë disa ndeshje”.

Pritje e mrekullueshme menjëherë nga fansat. E prisnit? “Jo, u habita. Më thanë se do të kishte shumë fansa, por nuk dija çfarë të prisja. Ishte shumë bukur, të shohësh gjithë këtë dashuri është diçka fantastike. Është vërtet bukur të shohësh gjithë këtë gëzim .”

Të dielën do të keni mundësinë të përshëndesni tifozët në Olimpico. “Mezi pres të luaj atje, do të jenë mbi gjashtëdhjetë mijë që do të na mbështesin. Unë kam luajtur këtu një herë kundër Liverpoolit, mbaj mend që tifozët e mbështesin aq shumë ekipin. Jam mësuar të luaj në ekipe me këta tifozë. .”

Çfarë prisni nga kampionati i Serisë A? “Nuk e di, nuk e kam menduar vërtet. Qëllimi im ishte të argëtohesha përsëri duke luajtur futboll, thjesht doja të luaja. Jam me fat që kam marrë interesimin e Romës dhe kam parë gjithë këtë dashuri. nga fansat. Është një gjë e bukur dhe këtë doja. I thashë vetes se nuk kam siguri se do të bëj mirë apo keq, por jam i sigurt që do të jap gjithçka dhe pastaj do të shohim se ku do të arrijmë.” .

Objektivat? “Ne duam të fitojmë diçka, mendoj se fitorja në Konferencë dhe nënshkrimet e reja kanë dhënë entuziazëm të madh. Duhet të jesh gjithmonë i uritur, të duash të luftosh për diçka. Dhe ne do ta bëjmë. Ajo që dua të them është se unë vij nga një tjetër Situata tani. Unë dua të argëtohem, por padyshim që do të jap gjithçka për të fituar.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit