(VIDEO) Lazio e Sarrit bie dhe tani zona Champions largohet 11 pikë! Udinese i befason në Romë

11 Mars 2024
23:10

Fitorja e një rëndësie thelbësore për Udinese në Olimpico të Romës ndaj Lazios: bardhezinjte gjetën sonte suksesin e tyre të katërt sezonal duke pushtuar 2-1 stadiumin vendas të Lazios, e cila ndoshta i thotë përfundimisht lamtumirë ëndrrave të tyre evropiane për sezonin 2024/25 (flasim per zonen Champions, qe tashme eshte 11 pike larg!)

Një sukses i arritur tërësisht në pjesën e dytë për friulianët, të cilët arritën të tregohen tmerrësisht cinikë përballë posedimit më të madh të topit dhe rasteve nga vendasit, të cilët megjithatë shperdoruar shumë para portierit Okoye.

Dominimi territorial i Lazios ishte pothuajse i padiskutueshëm në pjesën e parë në Olimpico, me Udinese në gjendje të zgjerohej ne territorin e fushes dhe të rifillonte aksionet me kundersulm vetëm dy herë në 45′: vendasit madje arritën majat mbi 70% të zotërimit, por perballe Okoye ata vetem dy herë u paraqiten rrezikshem, të dyja me Mattia Zaccagni.

Në rastin e parë, pas vetëm pak minutash, ishte shtylla që shpëtoi portierin e Udineses, ndërsa në të dytën me asistimin e Felipe Anderson, ishte anësori që humbi kontaktin me topin.

Pjesa e dytë hapet me pesë minuta të çmendura: vjen epërsia dhe mysafirët befasojne. Thauvin bëri mirë që shpëtoi në fushë të hapur dhe menaxhoi kundërsulmin e friulianëve, duke hapur lojën për futjen e Kamara në të majtë. Anësori ndoshta pret një moment shumë të gjatë para se të gjuajë, por në fund trajektorja që ai vendos gjen këmbën e Lorenzo Lucca, i cili mposht Provedel dhe i jep Udineses epërsinë në Olimpico.

GOLI I LUCCA – VIDEO

GOLI I ZACCAGNI – VIDEO

Nuk pati as kohë për të festuar për trajnerin Cioffin dhe stolin e tij kur erdhi goli i barazimit. Aksioni i zakonshem nga Zaccagni, i cili lirohet në të majtë dhe kalon fort në qendër, ku prekja e Lautaro Giannetti befason portierin e Udinese Okoye per nje 1-1 me autogol.

GOLI I ZARRAGA – VIDEO

Edhe një herë, një veprim i mjafton Udineses për të rimarrë epërsinë: një depërtim i bukur në zonën e rreptësisë nga Lovric, topi është mbrapsht për Thauvin shumë inteligjent që sheh dhe i shërben Zarraga-s. Goditje e forte dhe shumë precize e mesfushorit, duke mposhtur serish Provedel. Lazio tenton deri ne fund por nuk ia del dot tw barazoje…