Xavi bën paralajmërimin e frikshëm: Po nuk fituam nesër, do të jetë një tjetër katastrofë

27 Janar 2023
14:25
Alfred Lleshi
back button

Konferencë e qetë për shtyp e Xavi Hernández një ditë para përballjes me Girona. Trajneri pranoi se po kalojnë një moment të mirë dhe ndonëse u pendua që nuk dinte të vendoste paraprakisht ndeshjet, ai festoi se pothuajse gjithçka është pozitive tani.

Ai deklaroi: “Jam i shqetësuar që ndeshjet t’i mbyllim më parë, por po i fitojmë, gjë që është e rëndësishme. Jemi në një situatë shumë të mirë, thjesht duhet të krahasoni si jemi tani dhe si kemi qenë.

Vitin e kaluar kemi qenë në formë të shkëlqyer, jemi liderë në La Liga, tashmë kemi fituar një titull dhe jemi në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit. Ka gjëra për t’u përmirësuar, siç është përfundimi i ndeshjeve, por është një detaj, pjesa tjetër është e gjitha pozitive dhe ky detaj na kushtoi vetëm dy pikë, kundër Espanyolit”.

Pavarësisht kësaj situate qetësie që rrethon skuadrën e Barcelonës, Xavi komentoi se “duhet ta mposhtim Gironën, sepse kështu fitoni kupona paqeje mendore për dy-tri ditë… Kjo është Barça, e di shumë mirë dhe ka gjithmonë kritika këtu. Nëse nuk e mposhtim Gironën, do të jetë sërish një katastrofë e madhe”.

Në këtë kuptim, ai shpjegoi se “te Barça nuk ka terren të mesëm, eufori apo zhgënjim maksimal. Si trajner duhet të kontrolloj emocionet e mia, të qëndroj i qetë si në eufori, ashtu edhe në disfatë, që lojtarët të qëndrojnë me këmbet në tokë”. Ai tha me shaka se “këtu kritikohen edhe karriget në sallën e shtypit” dhe hodhi një shigjetë kur kujtoi se “mbrohemi me top, me posedim, tani që ky stil është kaq i nënvlerësuar”.

Gjatë gjithë kohës ai theksoi se “na pret një lojë shumë e vështirë ndaj Girona. Ata kanë thënë se nuk kanë shumë për të humbur, ne nga ana tjetër kemi të gjithë presionin e botës. Girona është një ekip i guximshëm, bën gjëra të ndryshme, shumë interesante. Ajo luan një stil të ngjashëm me tonin, Michel është një nga trajnerët që më pëlqen më shumë në La Liga. Është një djalë shumë inteligjent që më pëlqente që kur isha lojtar”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit