Xavi, mes hutimit dhe zhgënjimit nga lajmet për shkarkimin e tij të pritshëm: Unë nuk di asgjë…

18 Maj 2024
8:15
Alfred Lleshi
back button

“Unë nuk di asgjë”. Kështu u shpreh Xavi Hernández, sapo mbërriti në “Ciutat Esportiva”, pas fitores në Almería (0-2), kur u pyet në dhomat e zhveshjes për thashethemet e shkarkimit të tij të afërt. Në fakt, trajneri shkoi deri aty sa të shprehte hutimin e tij absolut, pasi i vetmi kontakt që kishte pasur me Joan Laporta në orët e fundit ishte një mesazh i presidentit që e uronte për fitoren.

Aq shumë, dhe duke parë thellësinë dhe vëllimin e informacionit që ka dalë, që kur Jordi Baste në ‘Rac1’ njoftoi gjasme shkarkimin e tij të pritshëm, synimi i tij është të takohet sa më parë me presidentin për të sqaruar situatën e tij dhe të ardhmen.

Përfaqësuesit e Xavit garantojnë se trajneri është “shumë i qetë”, por edhe “i befasuar” nga ngjarjet e fundit, në të cilat është vendosur praktikisht shkarkimi i tij. Arsyeja e dhënë nga burime të brendshme të vetë klubit për të argumentuar këtë vendim është se bindja e Laportës e tri javë më parë për vazhdimësinë e trajnerit ka marrë një kthesë 180 gradë.

Për më tepër, presidentit nuk i ka pëlqyer mënyra se si është menaxhuar Vitor Roque apo deklaratat e trajnerit, që vënë në dyshim cilësinë e tij. Xavi është ende duke pritur të kontaktojë Laporta për të vendosur pikat mbi “I”. Ai është i gatshëm të sqarojë gjithçka që është e nevojshme me drejtuesit, megjithëse pranon se është i zhgënjyer nga mënyra se si kanë ndodhur ngjarjet.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit