Xhudo: Tirana triumfon në Kupën e Shqipërisë, Çullhaj i jashtëzakonshëm, ja fituesit

13 Nëntor 2023
11:36
Telesport
back button

Në pallatin e sportit “Asllan Rusi” në kryeqytet u zhvillua Kupa e Shqipërisë në sportin e xhudos, eventi i fundit i këtij viti në këtë sport organizuar nga Federata Shqiptare e Xhudos. Një turne ku morën pjesë sportistët më të mirë nga e gjithë Shqipëria.

Përfaqësues nga Tirana, Vllaznia, Besëlidhja, Elbasani, Studenti etj., morën pjesë në këtë turne, që dhuroi mjaft emocione. Kampionati u zhvillua si në kategorinë për të rritur ashtu dhe për moshat, ku shkëlqeu ekipi i Tiranës, që u shpall kampion për skuadra.

Xhudisti Indrit Çullhaj mbetet një ikonë e këtij sporti, teksa fitoi vendin e parë në këtë aktivitet për të 16-tin vit me radhë, një rekord absolut. Ai u shpall edhe sportisti më i mirë i turneut.

Ndeshja më e fortë dhe me më shumë rivalitet e turneut ishte ajo e peshës -52kg mes Krista Kovaçit (Vllaznia) dhe Desara Ndocit (Besëlidhja), që u vendos me “golden score” në favor të shkodranes. Turneu u zhvillua si për meshkuj ashtu dhe për femra.

Fitues-Meshkuj

-60kg, Gabriel Ganson, Tirana

-66kg, Klajdi Bitri, Tirana

-73kg, Indrit Çullhaj Tirana

-81kg, Jon Vrenozi, Tirana

-90kg, Demian Çuni, Vllaznia

-100kg, Markeljan Tanushi, Vllaznia

+100kg, Dritan Visha, Studenti

Fitues-Femra

-48kg, Klea Fejza, Tirana

-52kg, Heleni Ademi, Tirana

-57kg, Erisa Brahimaj, Tirana

-63kg, Amanda Lika, Studenti

+78kg, Periana Gruja, Studenti

Lajme të tjera

Lajmet e fundit