Ylli i ekipit detyrohet të largohet nga Atalanta, shpërthimi i rëndë i gruas së tij: “Ka një arsye serioze…”

18 Gusht 2022
22:04
Telesport
back button

Një lamtumirë e papritur, një dush i ftohtë. Ruslan Malinovksyi nuk ishte gati të largohej nga Atalanta, në të vërtetë ai do të kishte qëndruar me kënaqësi. Por këtu është merkato dhe lamtumira e afërt, me një destinacion ende të paqartë.

Pas Freuler-it, pra, Atalanta po përgatitet për një tjetër transfertë të dhimbshme, me konfirmimin se ka ardhur nga partnerja e futbollistit ukrainas. Çuditërisht, Roksana Malinovskyi e la veten të shkonte në një shfryn në Instagram, madje edhe me fjalë të rënda.

Nuk ka më asnjë dyshim për të ardhmen e klasës 1993, e cila do të jetë larg Bergamos. Malinvoskyi, i cili mbërriti në Serie A në verën e vitit 2019, po përgatitet të ndryshojë fanellën e tij, me thashethemet më të fundit të tregut që flasin për interesin e fortë për të në dy klube në Premierligë.

Para së gjithash Tottenham dhe më pas Nottingham i cili tashmë ka marrë Freuler nga Nerazzurri, me idenë e fundit të përfaqësuar nga Marseille. Një shitje që do t’i lejojë klubit Percassi të arkëtojë rreth 18 milionë euro.

Por pse perëndeshë e privon veten nga një futbollist i rëndësishëm? Sakrificë e pashmangshme për t’ia dalë mbanë, apo ndoshta ka diçka tjetër që lidhet me faktorët e dhomës së zhveshjes apo ndjenjën me Gasperinin?

Fjalët e bashkëshortes së sulmuesit lënë shumë dyshime. Roksana Malinovskyi në fakt donte t’u shpjegonte tifozëve zikaltër se bashkëshorti i saj nuk do të ndryshonte kurrë skuadrën, por ishte vërtet gati për një sezon të ri si protagonist.

Por këtu është një “arsye serioze” që ndryshoi planet e të gjithëve: “Ne jemi të lumtur këtu. Nuk ishim gati të ndryshonim jetën tonë. Dritarja e transferimeve po i afrohet fundit dhe tani jemi të detyruar të kërkojmë opsione. Ka një arsye serioze. Duhet të lexosh midis rreshtave.

Ruslan po përgatitej për sezonin e ri dhe ne u transferuam në shtëpinë tonë të re. Por diçka shkoi keq. Thjesht duhet të dish se askush nuk po shkonte askund! Unë ju them këtë, sepse është e rëndësishme për mua. Sepse ju jeni pjesa e madhe e ekipit.”

Në fund, pra, familja Malinovskyi duhej të bënte një domosdoshmëri, me zgjedhjen për t’u larguar nga Atalanta rezultoi e pashmangshme. Në rrjetet sociale ka kuriozitet të madh por edhe hutim të fansave për ndarjen nga një lojtar që ka garantuar gjithmonë një kontribut të rëndësishëm.

Me siguri në javët e ardhshme do të dimë më shumë, tani për tani është koha për të ribërë kutitë për lojtarin dhe gruan e tij, e cila shpjegon: “Djema, ne blemë shtëpinë tonë në Bergamo dy vjet më parë. Vetëm tani ajo ka përfunduar dhe jemi u zhvendos . Ngadalë përfundoj me kutitë. Bergamo është shtëpia jonë, nuk kemi asgjë tjetër.

Por futbolli dhe jeta janë të bashkuar … për mua nuk ka asgjë më të rëndësishme se familja dhe karriera e Ruslanit. Nëse ai nuk mund të qëndrojë në Atalanta duhet të gjejë një zgjidhje tjetër, e sigurt që për ne është shumë mëkat por është jeta futbollistike. Ai duhet të mendojë për të ardhmen e tij si futbollist profesionist”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit