ZYRTARE | Gennaro Gattuso kthehet në stol! Vendim i papritur dhe befasues

12 Qershor 2024
23:03
Telesport
back button

Eksperienca e pestë në stol jashtë Italie për Gennaro Gattuso pas Sion, OFi Kretë, Valencia dhe Olympique Marseille. Madje mbërritja e tij në Hajduk të Splitit është zyrtarizuar në këto minuta. Ja deklarata e publikuar në faqen zyrtare të klubit kroat:

HNK Hajduk ka kënaqësinë të konfirmojë sot se legjendari Gennaro Gattuso do të drejtojë ekipin tonë të parë në sezonin e ri! Ai ka nënshkruar kontratë me Bijelin deri në verën e vitit 2026. dhe në Split do të mbërrijë javën e ardhshme, në fillim të përgatitjes së ekipit të parë, kur do ta prezantojmë zyrtarisht në Poljud.

Në karrierën e tij si futbollist, ai fitoi pothuajse gjithçka që kishte për të fituar. Kampion bote me Italinë në 2006, fitues i Ligës së Kampionëve me Milanin në 2003 dhe 2007, dy herë fitues i Serisë A, Superkupës së UEFA-s dhe Superkupës së Italisë dhe një herë fitoi Kampionatin Botëror për Klube. Falë stilit të tij të lojës, luftarisë, mentalitetit të pakompromis dhe të fortë fitues, ai është kthyer në një figurë ikonike në futbollin botëror.

Gennaro Ivan Gattuso lindi më 9 janar 1978 në qytetin e Corigliano Calabria në Itali dhe hapat e tij të parë futbollistikë i hodhi në Perugia, ku bëri debutimin e tij me ekipin e parë. Më pas ai u transferua në skocez Rangers, më pas u kthye në Itali për t’u bashkuar me Salernitana dhe në 1999 u transferua në Milano, gjë që shënoi karrierën e tij futbollistike.

Në San Siro ai u bë një legjendë, duke qëndruar atje për 13 vjet dhe duke luajtur gjithsej 468 ndeshje. Ai e përfundoi karrierën e tij futbollistike në vitin 2013 si lojtar i Sionit zviceran dhe në atë klub u transferua menjëherë në trajner dhe mori drejtimin e ekipit të parë.

Gjatë karrierës së tij futbollistike, ai përvetësoi njohuritë e gjenive më të mëdhenj të trajnerëve italianë si Carlo Ancelotti, Marcello Lippi dhe Massimiliano Allegri. Angazhimi i tij i fundit si trajner ishte në krye të gjigantit francez Olympique Marseille, nga pankina e të cilit u largua në shkurt të këtij viti.

Në Spanjë më parë ka drejtuar Valencian, e më parë Fiorentinën, Napolin dhe Milanin, ku si lojtar ka drejtuar drejtorin tonë sportiv Nikola Kalinić. Në fillimet e karrierës së tij si trajner, pas episodit në Zvicër, ai ishte në krye të stafit teknik të Palermos, më pas të OFI-t grek të Kretës dhe të Pizës italiane.

SuperSport HNL do të jetë kampionati i shtatë radhazi në të cilin ai mban postin e trajnerit dhe Hajduk do të jetë klubi i tij i nëntë. Ambientet dhe klubet ku ai ka punuar deri më tani njihen si jashtëzakonisht kërkuese, por deri më tani në karrierën e tij futbollistike dhe trajneri ai ka dëshmuar të jetë jashtëzakonisht elastik ndaj presioneve dhe pritshmërive të larta që i është ekspozuar.

Në vitin 2020 me Napolin fitoi Kupën e Italisë në finale kundër Juventusit, duke i dhënë kështu fund trofeut shekullor të gjigantëve napolitan. I urojmë ngrohtësisht zotit Gattus dhe i urojmë fat dhe suksese në punën e tij. Mirë se vini zoti Gattuso!”.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit