ZYRTARE: Milan rinovon me dy “arkitektët”. Por në sfond shfaqet edhe miliarderi indian si “bashkëpronar”

1 Korrik 2022
19:07
Telesport

Milani zyrtarizon rinovimet e Paolo Maldinit dhe Ricky Massara. Dyshja e drejtuesve te suksesshem do te vazhdoje deri ne vitin 2024. Komunikata ka ardhur sot pasdite: “Milan ka kënaqësinë të njoftojë se sot Bordi i Klubit miratoi rinovimet dyvjeçare të Drejtorit të Zonës Teknike Paolo Maldini dhe Drejtorit Sportiv Frederic Massara. Një marrëveshje që dëshmon për vazhdimësinë në rrugën e forcimit dhe rritjes së klubit”

Sakaq, shfaqet nje risi! Vivek Yeshwant Ranadivé është emri i ri i Milanit. Ky nuk është një mbrojtës apo një mesfushor sulmues, por manjati indian që është gati të investojë në klubin kuqezi bashkë me RedBird. Bisedimet me Gerry Cardinale, i cili ka qenë i zënë në SHBA për të kërkuar investitorë javët e fundit, tashmë kanë filluar dhe 65-vjeçari shpreson të arrijë një marrëveshje së shpejti.

Ranadivé njihet tashmë në botën e sportit si pronar i Sacramento Kings, një ekskluzivitet i NBA-së, dhe ai gjithashtu dëshiron të hyjë në futboll siç dëshmohet nga oferta e fundit për të blerë Chelsean.

Shifrat janë ende tepër sekrete, por dihet se RedBird po kërkon, me një mbledhje fondesh, një pjesë të 1.2 miliardë eurove që do t’i paguhet Elliott në kohën e mbylljes së caktuar deri në shtator 2022.

Kështu që Ranadivé do të ishte gati të shkonte në Ndihma e Cardinale dhe ringjallja e modelit Sacramento Kings: një ekskluzivitet i blerë në 2013 për 534 milionë dollarë dhe i çuar në një vlerësim aktual prej 2.06 miliardë dollarësh sipas Sportico.

Një rezultat i shkëlqyer financiar nga pikëpamja financiare, më pak nga ai sportiv ku nuk arritën rezultatet e pritura. Në vitin 2010 Ranadivé ishte gjithashtu bashkëpronar i Golden State Warriors përpara se të detyrohej të shiste aksionet e tij për të blerë Kings.

Manjati amerikano-indian i njohur nga të gjithë për kreativitetin dhe idetë e tij novatore, u largua nga India si djalë me vetëm pesëdhjetë dollarë në xhep, studioi në Kembrixh, Massachusetts dhe bëri pasurinë e tij në botën e teknologjisë, fillimisht me Teknekron dhe më pas me themelimin. e TIBCO në vitin 1997, një kompani e specializuar në prodhimin e softuerëve për fushat e integrimit.

Vitet e fundit ai e ka zhvendosur biznesin e tij në botën e sportit dhe tani, pas përpjekjeve të pasuksesshme me Chelsean, ai i ka vënë sytë Milanit. Së bashku me djalin e tij Aneel, ai foli me Kardinalin për të studiuar hyrjen e tij në operacion. Para të freskëta, një ndihmë e rëndësishme për RedBird për të përfunduar marrëveshjen me Elliott. Nga NBA në Serie A, Ranadive është gati për sfidën e tij të re.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit