ZYRTARE | Napoli gjobit Hysajn me 40 mijë euro për rebelimin e sezonit 2019-2020. Motivi

24 Nëntor 2021
20:57
Telesport

Lidhur me mosmarrëveshjen mes Napolit dhe Elseid Hysajt, sot ka mbërritur vendimi i panelit të arbitrazhit.

Ky është njoftimi për shtyp nga klubi Campania: “SSC Napoli Spa njofton se sot është publikuar vendimi i parë i arbitrazhit në lidhje me propozimet e gjobave në lidhje me anëtarët e ekipit të parë në sezonin futbollistik 2019-2020, për ngjarjet në vijim në ndeshjen e UEFA Champions League, Napoli-Salzburg të 5 nëntorit 2019.

Me këtë dispozitë, Bordi i Arbitrazhit të parashikuar nga Marrëveshja Kolektive LNPA/AIC/FIGC urdhëroi gjobën prej 40,000,00 € ndaj lojtarit Elseid Hysaj, duke njohur kështu legjitimitetin e grumbullimit të urdhëruar nga klubi dhe si pasojë shkeljen e kontratës nga lojtari.

Ai nuk respektoi direktivën e lëshuar nga klubi. Mattia Grassani, i cili ka mbrojtur shkëlqyeshëm shoqërinë napolitane, ka falenderimet më te sinqerta”.

Ngjarja ne fjale ka te beje me rebelimin e famshem per te mos shkuar ne grumbullim pas ndeshjes dhe disa lojtare, me ne krye Hysaj dhe Alan (sot te Everton) nuk pranuan bashke me kapitenin Insigne, teksa tani do te detyrohen te paguajne.

Hysaj duhet te paguaje edhe 3500 euro qe jane shpenzimet e gjyqit.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit