ZYRTARE | Portugalia mer vendim mbi Cristiano Ronaldo! E shpjegon trajneri i ri, Martinez

back button
15 Mars 2023
21:43
Telesport

Cristiano Ronaldo do të përfshihet në skuadrën e Portugalisë për ndeshjet kualifikuese të Euro 2024 të këtij muaji kundër Lihtenshtajnit dhe Islandës. Ronaldo, 38 vjeç, më parë kishte qenë i shqetësuar për të ardhmen e tij ndërkombëtare pas eliminimit të Portugalisë në çerekfinale nga Maroku në Kupën e Botës 2022.

Ish-sulmuesi i Manchester United që atëherë është larguar nga Evropa për t’u bashkuar me Al Nassr të Arabisë Saudite, por ai mbetet i përkushtuar për të përfaqësuar vendin e tij. Ronaldo ka më së shumti ndeshje ndërkombëtare në historinë e futbollit të meshkujve me 196, një rekord të cilin e ndan me Bader Al-Mutawa të Kuvajtit.

Al-Mutawa është ende aktiv dhe mund të përballet me Filipinet të enjten e ardhshme, në të njëjtën ditë kur Portugalia pret Lihtenshtajnin. Ronaldo do të luajë nën trajnerin e tij të pestë të Portugalisë për shkak të emërimit të Roberto Martinez si trajner në janar.

Ai më parë ka luajtur për ekipin e lartë të Portugalisë nën drejtimin e Luiz Felipe Scolari, Carlos Queiroz, Paulo Bento dhe Fernando Santos. Martinez u takua me Ronaldon përpara se të vendoste të thërriste sulmuesin veteran. Vendimi i tij për të zgjatur karrierën e tij ndërkombëtare do të përfitojë financat e FA portugeze.

Ish-trajneri i Belgjikës tha se shpresonte se Ronaldo do të vazhdonte të përfaqësonte vendin e tij kur të zbulohej në fillim të vitit. “Ne do të fillojmë një proces futbolli në përpjekje për të njohur të gjithë lojtarët që mund të arrijnë në ekipin kombëtar”, tha Martinez. “Ne do t’u japim të gjithë lojtarëve një mundësi dhe do t’i respektojmë të gjithë ata që janë tashmë në ekipin kombëtar. Cristiano është një prej tyre.

“Jam i kënaqur që mund t’i kem pranë. Është një proces që duhet ta përballojmë natyrshëm, me përgjegjësi dhe do të marrim vendime të rëndësishme për ekipin.” Ronaldo ka shënuar tetë gola në nëntë ndeshje për Al Nassr, i cili është i dyti në Ligën Pro Saudite.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit