Rafael Leao është tashmë një top-lojtar, por i mungon kjo për t’u bërë kampion i madh

10 Qershor 2024
8:37
Alfred Lleshi
back button

Sporting Lisbonë, Lille, Portugali, por mbi të gjitha Milan. Rafael Leao është argëtuar gjithmonë, kudo që ka luajtur deri më tani, por mbi të gjitha ka argëtuar gjithmonë ata që kanë pasur fatin ta admirojnë në fushë. Roli i tij zyrtar është i sulmuesit anësor, por i pëlqen të ndryshojë dhe të kënaqë audiencën në çdo pjesë të fushës.

E sigurt është se kur nis nga e majta dhe vendos të sfidojë kundërshtarin e tij një kundër një, është e vështirë për të gjithë. Buzëqeshja në fytyrë është ‘marka’ e tij, sprinti dhe shpejtësia në metrat e parë janë të domosdoshëm, por ajo që bën dallimin është mënyra se si e trajton topin dhe çfarë i imagjinon truri se mund të krijojë.

Nëse do të arrinte të gjente edhe vazhdimësinë e performancës, padyshim që do të ishte në mesin e 10 lojtarëve më të fortë në botë. Problemi i këtij futbollisti të jashtëzakonshëm me potencial unik është pikërisht kjo, mungesa e vazhdimësisë.

Ndonjëherë ai nuk arrin të jetë i prerë, vendimtar dhe konkret, ndoshta paradoksalisht në disa raste kjo është forca e tij, por në të tjera përfundimisht përfundon si shqetësim. Megjithatë, shifrat nuk gënjejnë dhe flasin për 75 gola në 253 paraqitje me klubet, si dhe 4 gola në 25 ndeshje me Portugalinë.

Te Milani arriti të shënonte 58 gola në 210 ndeshje, duke fituar një kampionat si lider absolut. ‘Palmaresi’ i tij përfshin gjithashtu një Kupë të Ligës Portugeze dhe një Kampionat Evropian U-17.

E ardhmja e tij, me përjashtim të kthesave të bujshme, duhet të jetë ende te Milani. Klauzola prej 175 milionë eurosh, e pagueshme në tri këste, i dekurajon paksa admiruesit e tij. I vetmi klub që nuk pyet për këtë pengesë është Al Hilal, i cili megjithatë, pavarësisht një oferte të çmendur, nuk e tundon shumë lojtarin e interesuar.

PSG, pas humbjes së Mbappe, mbetet në kërkim të pasuesit të tij, sulmi ende nuk ka nisur në merkato dhe nuk është e sigurt se do të përfshijë Leao, siç shpresojnë tifozët e ‘Djallit’. Shumë, ndoshta, do të varet edhe nga paraqitjet e tij në Kampionatin Evropian. Rafael Leao mbush sot 25 vjeç.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit