Patric dhe Vecino i japin Europën Lazio-s, Empoli tani rrezikon

12 Maj 2024
14:43

Në ndeshjen e drekës së javës së 36-të të Serie A, Lazio mundi 2-0 Empolin dhe fitoi kalimin (të paktën) në Europa League: ëndrra e Champions League është ende e gjallë, por jo e lehtë për t’u arritur.

Toskanët, gjithmonë në rrezik të rënies nga kategoria, e nisën mirë, por Mandas ishte i shkëlqyer ndaj Caputo në minutën e 35-të.

Në fundin e pjesës së parë ka ardhur goli që ka zhbllokuar ndeshjen: në goditjen nga këndi të Zaccagni-t, Bereszynski humbet Patric që ka mposhtur Caprilen në mënyrë akrobatike.

Në pjesën e dytë mysafirët tentuan, por konfirmuan alergjinë ndaj golave ​​të treguar gjatë gjithë sezonit dhe Mandas u vu në vështirësi në minutën e 87-të nga një goditje me kokë të Shpendit dhe në minutën e 96-të.

Vecino ka dyfishuar avantazhin në minutën e 89-të.