Richarlison çmend Brazilin: ja pse e kanë mbiquajtur “pëllumbi”

25 Nëntor 2022
18:07
Denis Hakanaj

Dita e parë e fazës së grupeve të Botërorit u mbyll me fitoren e Brazilit, ndër favoritët për fitoren finale, ndaj Serbisë. Ndeshja përfundoi 2-0 me Richarlison si ylli i padiskutueshëm i sfidës.

Në fakt, sulmuesi i Tottenham e vendosi ndeshjen me dy gola, me të dytin që konsiderohet më i bukuri i kompeticionet dhe që ka bërë xhiron e botës. Një mbrëmje për t’u mbajtur mend për numrin 9 të Seleçao-s, i cili quhet “Pombo” ose “pëllumb” në Brazil.

Pseudonimi i veçantë i Richarlison e ka origjinën në shtator 2018, kur ishte tek Everton. Në atë kohë, kënga e MC Faísca “Dance of the Pigeon” ishte bërë virale, me sulmuesin brazilian që ka bërë një video të duke imituar koreografinë e saj.

Në rrjetet sociale, video shpërtheu duke marrë shumë shikime dhe pëlqime, duke bindur Richarlison të festonte golat e tij me të njëjtin kërcim.

Kështu ajo që nisi si një shaka mes miqsh ka zënë vend në karrierën e tij, duke u bërë pseudonimi i tij me të cilin thirret nga brazilianët, të cilët shpresojnë ta shohin atë autor të shfaqjeve të tjera të mëdha gjatë Kupës së Botës në Katar.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit