Nuk ka gabuar asnjëherë, sekreti i Montiel është mami: “Ja çfarë bëj sa herë që ai gjuan…”

21 Dhjetor 2022
16:54
Denis Hakanaj
back button

Gonzalo Montiel, snajperi. Mbrojtësi argjentinas hyri në historinë e futbollit pasi shënoi penalltinë që i dhuroi Argjentinës Kupën e Botës. Scaloni vuri bast verbërisht mbi të për penalltinë vendimtare dhe u shpërblye. Një zgjedhje jo dhe aq e guximshme: mbrojtësi është një specialist nga pika e bar dhë. Dhe ai ka një sekret. Mami Marisa.

BESËTYTNI – Lojtari i Sevilla-s është praktikisht i pagabueshëm nga pika e bardhë. Një veçanti që ka dalë që kur luante me të rinjtë e River. Mami Marisa, siç raporton Clarin, ka shprehur emocione dhe ndjesi pas triumfit të Albiceleste.

“Jemi tmerrësisht të lumtur, ky titull bote na shpërblen për vite të sakrificës. Kur ai shënoi u transferuam në një dimension tjetër, nuk e dinim se ku ishim. Ftohtësia e Gonzalos nuk më habit, ai ka qenë gjithmonë shumë i ftohtë.

“Ai nuk e ndjen presionin. Kjo është një familje shumë ‘kaliente’, por ai jo. Dhe në çdo rast ka edhe një sekret. Pak besëtytni. Sa herë që ai godet një penallti, unë kthehem nga ana tjetër. Nuk shikoj. Ai nuk gabon kurrë nëse unë kthehem para se ai të gjuajë”.

EFEKTIVE – Metoda e Mamit Marisa është dukshëm efektive. Shumë u befasuan nga efektiviteti i mbrojtësit të djathtë nga njëmbëdhjetë metra, por është mahnitshme ata mahniten nga kjo.

Ai ka qenë gjuajtës i penalltive që kur ishte lojtar i ri i River dhe nuk ka bërë kurrë një gabim. Gallardo i dha atij një shans edhe në vitin 2020 kur, i mbetur pa gjuajtës të penalltive, i kërkoi Montiel-it të shkonte te pika e bardhë.

Dhe djali e zbatoi urdhrin në mënyrë perfekte. Ndër të tjera, ai arriti të realizojë edhe pesë penallti pa humbur asnjë nga viti 2020 deri në 2021. Perfekt. Nuk dihet nëse kjo është vetëm për shkak të besëtytnisë së Mamit Marisa.

Ajo që është e sigurt është se Montiel nuk tradhton kurrë nga njëmbëdhjetë metrat. Në karrierën e tij deri tani nuk ka gabuar asnjëherë. As më të rëndësishmen.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit